Molnár Csaba
Molnár Csaba
Tetszett a cikk?

Tudta, hogy Csubakka szülőföldje egy nyíregyházi ipari parkban van? És azt tudta, hogy a világ összes Duplo játéka ugyanott készül, vagy azt, hogy egy ilyen figura feje három jól fejlett óvódást is elbír anélkül, hogy leszakadna? Vagy azt, hogy a hipermodern nyíregyházi Lego-gyárban egyszerre csaknem 800 különféle elemet tudnak fröccsönteni, gyártani? És tudja, hogy vajon miért van sokszor több elem egy-egy zacskóban, mint ami elég lenne? A Lego-gyárban jártunk, megnéztük, hogyan készül a világ legnépszerűbb kreatív játéka.

Nagyon súlyos hír jött ki a napokban: állítólag nem lesz elég Lego a karácsonyi időszakban, akkora a kereslet, hogy "ellátási nehézségek" léphetnek fel egyes játékokból, így a közeljövőben számos megrendelést csak késve tudnak kielégíteni. Az eddig beérkezett igényekkel nem lesz baj, az ezután befutók esetében azonban nem tudják minden esetben garantálni időre a kiszállítást. Az új, tavaly indult nyíregyházi Lego-gyáron nem múlik semmi, ahogy a többi, ők is teljes krafton működnek, már-már "megolvadnak a csövek". Ezzel együtt is nagyon úgy fest, az – amúgy nagyon jelentősen növelt – jelenlegi kapacitások kevésnek bizonyulnak, ezért is növelik februárban 25 százalékkal a termelésüket egy újabb modullal, ahol további 192 fröccsöntőgép ontja magából a Lego és Duplo kockákat. Meg is néztük, hogyan megy az egész.

A Lego 2008-ban ''szervezte vissza'' az addig alvállalkozókkal folytatott gyártást, ekkor még a sárvári, majd a nyíregyházi Flextronics üzemben állították elő a kockákat és a figurákat. Ekkor jött létre a Lego Manufacturing Kft. is, így 2008 óta Lego néven folyik a kockák és figurák nyíregyházi gyártása. A nyírségi város ipari parkjában vásároltak egy 100 hektáros területet, jellemzően almáskerteket, korábbi mezőgazdasági területeket. A Lego Nyíregyháza mellett a dániai Billundban (itt van a Lego központja és a híres Legoland vidámpark is), Prága mellett (a cseh főváros vonzáskörzetében gyár és logisztikai központ is működik), Mexikóban és az amerikai Texas államban, Dallasban tart fenn gyártó- és elosztó üzemeket. Kínában pedig most épül egy, a nyíregyházihoz hasonló méretű üzem. A Lego egyik alapvetése, hogy a gyártási kapacitások minél közelebb legyenek a piacokhoz. Nyíregyháza nemcsak a közép-európai, de az orosz és a közel-keleti piacokat is kiszolgálja. Kattintson galériánkért!
Fazekas István
A Lego korábban tipikusan Európában ismert és vásárolt termék volt, az utóbbi 1-2 évtizedben lett ennyire globális brand, az USA-ban különösen a Star Wars-filmekhez kapcsolódó játékok megjelenése nyomán, valahol a 2000-es évek elején indult be a Lego-őrület. Tematikus legók már jó ideje vannak, (például a Lego City játékok az elsők között jelentek meg), a kifejezetten filmekhez kapcsolódóak az ezredfordulón jelentek meg. Ennek nyomán elég gyorsan felvetődött az igény a több gyártó- és tárolókapacitásra (addig külső raktárakat béreltek, ez logisztikailag nem könnyítette a folyamatokat). Három évvel ezelőtt született meg a döntés az új gyár, a nyíregyházi egység építéséről, 2012 végén kezdődtek a földmunkák, 8 ezer darab, helyenként 10 méternél is hosszabb cölöpöt kellett leverni, hogy ''megalapozzák'' az épületeket a homokos talajon. A beruházás összértéke 60 milliárd forint volt. Az alapkő letétele, az időkapszula-ceremónia 2013 áprilisában volt. Novemberben pedig már megkezdődött a használatba vételi eljárás, ekkorra szerkezetkész az épület, megkezdődött az új technológia betelepítése. Ez az egyetlen Lego-gyár, amelyet különösebb nehézség nélkül lehet bővíteni, kifejezetten ezért vettek ugyanis ekkora területet, hogy ne szoruljanak be a többi gyáréhoz hasonló helyzetbe, azok ugyanis helyenként már elérték a fizikai növekedés határait és nem bővíthetők tovább a jelenlegi telephelyükön.
hvg.hu
Amikor megkezdődött az átköltözés a nyíregyházi Flextronics-gyárból ide az új helyre, 1250 saját munkavállalójuk volt, a bővítés miatt 250 újat vettek fel és átvettek nagyjából 200 kölcsönzött dolgozót tavaly év végén, azt az évet 1700 fő körül zárták. Most 2000 körüli a dolgozói létszám, ''a karácsonyi vacsorát 1977 főre kell rendelni''. Kattintson még több képért!
Fazekas István
A nyíregyházi Lego utca 15. alatt a világ összes fröccsöntött Duplo alkatrészét készítik és szinte 100 százalékban itt is dolgozzák fel (csomagolják, azaz ''játékboltképesre'' szerelik), egy keveset adnak át Mexikóba. Ez azt is jelenti, hogy ha bárhol a világon levesznek a játékbolt polcáról egy Duplo-dobozt, az a játék Nyíregyházán készült. A gyár kapacitásának 90 százalékát azonban a Lego-alkatrészek teszik ki, amelyek között vannak eléggé egyedi formájú és színezésű darabok, és vannak, amelyekre folyamatosan szükség van. Napi négy műszakban folyik a fröccsöntés. A Lego-termékek legnagyobb részét azonnal továbbítják más gyárakba további felhasználásra, kisebb részét pedig készre szerelik, azaz dobozba csomagolják és mehet a logisztikai elosztó központokba és onnan a kereskedőkhöz.
Fazekas István
A Lego-kockák és -figurák alapanyaga egy ABS nevezetű szénhidrogén- (műanyag) granulátum, amit a színezés után (nagyjából 100 különböző színt használnak) 200-250 Celsius-fokon megolvaszt a gép a fröccsöntőben, nagyjából fogkrém állagú massza lesz, majd mérettől függőn akár 2 ezer baros nyomással bepréseli egy fröccsöntő szerszámba, formába, pár másodperc alatt visszahűti, az megszilárdul, és kiesik a kész Lego-kocka. Nyíregyházán jelenleg négy modulban 768 fröccsöntőgép működik, azaz egyszerre ennyi féle idomot tudnak gyártani (a korábbi üzemben 356 volt), valamint a régi telephelyen hamarosan egy további 192-es modul épül meg. A gyár kapacitása jelenleg naponta 50-60 millió Lego- és Duplo-elem. Egy elem előállításának ideje néhány másodperc és 10-20 másodperc között mozog, a mérettől függően. A Lego-kockák tűréshatára 4 ezredmilliméter, így tudnak pontosan illeszkedni a darabok, és így lehet ugyanolyan erőkifejtéssel összerakni és széthúzni a kockákat függetlenül attól, hogy mennyi idősek. További képekért kattintson!
Fazekas István
A Duplo figurákat úgy szerelik össze, hogy már ne lehessen szétszedni őket, ezeket a játékokat másfél éves kortól ajánlják, így biztosítani kell, hogy ne tudják például lenyelni a gyerekek az alkatrészeket. A figurák mintegy 50 kilós szakítóerőnek is ellenállnak, azaz 3 jól fejlett kiscsoportos súlyát is elbírják. A szerelés és a festés után minden figurát lefényképeznek, és képernyőn azonnal ellenőrzik is, hogy a dekoráció belefér-e a tűréshatárokba.
Fazekas István
Íme, a nyíregyházi gyár leghíresebb terméke, Csubakka. Klikk a galériáért.
hvg.hu
Nagyon komoly higiéniai előírásokat tartanak fenn a gyárban, a fröccsöntőből kijött, ám a gyűjtődobozból a padlóra esett elemeket nem teszik vissza, hanem bedarálják és újrahasznosítják alapanyagként. Ugyanígy végzik azok a darabok, amelyeket kiszűr a két-, illetve bonyolultabb elemek esetében egyóránkénti ellenőrzés. A gyűjtődobozokat, illetve a már kész, előcsomagolt zacskókat is detektálják, azaz fémkeresővel vizsgálják, fémet ugyanis nem tartalmazhatnak.
Fazekas István
A fröccsöntött elemeket dekorálják, azaz ellátják a fejeket arcvonásokkal, a testeket és végtagokat ruhával, felszereléssel. Egyszerre öt különböző színt tudnak felvinni az elemre klasszikus tamponnyomással, ebben a folyamatban meglepetésre több mozzanatot is kézzel végeznek. Ugyancsak itt szerelik össze a Duplo figurákat szétszedhetetlen módon. Nagyjából 100 különböző figurát tudnak összerakni a 3 összeszerelő gépen. Egy gép 10 ezernél többet tud egy nap alatt összeállítani. Az üzemnek ez a része temperált a festés miatt, ''mint egy borospince, csak a a hordók és a palackok helyet Legók és Duplók vannak benne''. Még több képért kattintson!
Fazekas István
Két lépésben csomagolják az elemeket – már, amit nem továbbítanak azonnal más gyárakba –, az előcsomagolás során celofánzacskókba adagolják egy-egy egység elemeit, majd a zacskókat dobozolják, s így szerelik készre a játékokat. Azt, hogy minden elem benne van-e a zacskókban, súlyméréssel állapítják meg, így fordulhat elő, hogy egy-egy nagyon apró elemből a szükségesnél több is kerülhet bele, mert így lehet biztosítani, hogy ne legyen hiányos az előcsomagolás. Az előcsomagolt zacskók rövid időre raktárba kerülnek, ott várják a készre csomagolást. A Lego-elemek többsége ''ömlesztve'' kamionon hagyja el a gyárat, hogy a Lego-csoport más gyáraiban dolgozzák fel és csomagolják készre.
Fazekas István
Bár a Lego a saját piacán gyakorlatilag versenytárs nélkül tarol (sőt, világviszonylatban is a teljes játékpiac legnagyobb forgalmát bonyolították 2014-ben), keményen meg kell küzdeniük a hamisítványokkal, amelyek ma már a teljes európai és észak-amerikai piacokon felbukkannak. Többnyire csaknem azonos dobozban, ám jóval silányabb minőségű játékokat próbálnak elsózni a hamisítók. A Lego-csoport folyamatosan figyelemmel kíséri ezeket a termékeket és fellép a hamisítványok, utánzatok ellen. Kattintson galériánkért!
Fazekas István
Őrületes menőség.
Fazekas István
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!