Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A lakossági állampapírok rendkívül népszerűek idehaza. Nem véletlenül: bankbetétből még az akciós lekötések sem érik el a 3 százalékot, míg például a hosszabb Prémium Magyar Államkötvény ennél biztosan többet fizet. De mi a helyzet a Bónusz kötvénnyel? Melyik ad nagyobb kamatot egy év múlva? Bankmonitor.hu segít a döntésben!
A bankbetétektől egyre inkább az állampapírok felé fordulnak a magyar megtakarítók, ezért a befektetéseket összehasonlító Bankmonitor friss elemzésében annak járt utána, hogy a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvény közül melyik kategória lehet az, amelyiket leginkább megéri megvenni. Mivel változó kamatozású értékpapírokról van szó, ítéletet mondani nem egyszerű.
A Prémium egy múltbeli inflációs adathoz ad kamatfelárat, míg a Bónusz a rövid állampapírok jövőre vonatkozó kamataihoz méri magát. Ezért a Prémium akkor tudja felülteljesíteni a Bónuszt, ha az infláció folyamatosan csökken. Illetve az is fontos, hogy milyenek az inflációs várakozások, hiszen a rövid állampapírok (diszkontkincstárjegyek, vagy röviden dkj-k) hozamát többek között az inflációs várakozások mozgatják.
Senki sem szereti a várható infláció alatt kölcsönadni a pénzét, mert akkor reál értékben csökken a tőkéje.
Amennyiben a múltból indulunk ki, akkor az inflációt jelentősen meghaladta (átlagban 3 százalékponttal) a dkj-k hozama. Ám ez az utolsó három évben igencsak másként alakult: tavaly év elején magasabbak voltak az inflációs várakozások, mint a diszkontkincstárjegyek hozama. Azaz, ha valaki tavaly év elején 12 hónapos dkj-t vásárolt, joggal hihette, hogy negatív reálkamatot fog az év végén elérni. De nem így történt! Bőven infláció feletti hozammal zárta volna az évet (0,71 százalékos reálhozammal).
Márpedig, ha ilyen (akár több százalékpontnyi) eltéréseket is találunk a hivatalos inflációbecslésben, akkor nehéz megállapítani, hogy a rövid állampapírok, mennyivel lesznek az infláció felett. Ráadásul a Bankmonitor azt gondolja, hogy ez a különbség igen magas, és hosszabb távon 0,3 százalékra fog mérséklődni. Ám mostani számításaikhoz azzal a feltételezéssel éltekk, hogy a várható inflációt 0,7 százalékponttal teljesítik felül a rövid állampapírok.
Nézzük a konkrét számokat
Az összehasonlításból a Bankmonitor.hu kihagyta a 10 éves Bónusz Magyar Államkötvényt, helyette a futamidőben közel álló Bónusz és Prémium sorozatokra koncentrált. Két forgatókönyvvel számoltak:
Ezek alapján a Prémium és Bónusz Magyar Államkötvények (2016 őszén megállapítandó 2017-ben várható kamatfizetések várhatóan így néznek ki:
A fent említett problémák figyelembe vételével még mindig nehéz eldönteni, hogy melyik a jobb: a Prémium vagy a Bónusz. Az egyetlen biztos pont, hogy hosszútávon mindketten sokkal jobbak, mint a banki lekötések, vagy a rövid állampapírok. Középtávon talán a Prémium még megverheti a Bónusz-t, de a hosszú távon a Bankmonitor számításai szerint nagyobb a valószínűsége, hogy a Bónusz lesz a jobb. Hozzá kell persze tenni azt is, hogy az előrejelzés egyáltalán nem bizonyos, rengeteg tényezőtől függ, hogy utólag melyik bizonyul majd jobb befektetésnek.
Ezek még mindig túl kicsi hozamok? Válassza ki az önhöz illő befektetést:
Mind a Prémium mind a Bónusz Magyar Államkötvény változó kamatozású papírok, azaz évente egyszer változik a kamatozásuk egy megadott képlet szerint. Ezt az ismert kamatot fizeti ki a következő évben, amikor megint változik a kamatozás.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Öt évtizede Steven Spielberg A cápával megteremtette, két évre rá barátja, George Lucas a Csillagok háborújával megerősítette a nyári bombasiker intézményét. A vakáció idején korábban olyan filmeket mutattak be, amelyektől nem vártak kirobbanó eredményt.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?