szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újra amerikai invázióval számolhat a feltörekvő ázsiai ország, de szó sincs Robin Williamsről, Stallonéról vagy Chuck Norrisról, sőt, a vietnamiak kifejezetten örülnek az amerikaiak újbóli eljövetelének.

Az amerikai General Electric (GE) megállapodást írt alá Vietnammal arról hogy az ázsiai országban 1 GW méretű szélenergia-fejlesztési projektbe kezdhetnek. A Cleantechnica híre szerint – ahogy nálunk mondják: „mindez nem jöhetett volna létre” Barack Obama amerikai elnök történelmi jelentőségűnek tulajdonított ázsiai látogatása nélkül. Vagyis: a vietnamiak oly’ sok minden más mellett mostantól a tiszta energia térhódítását is az amerikaiak „nyakába varrhatják”. Persze, a felek nem csak ezt az szerződést, hanem egy sor megállapodást és kereskedelmi egyezményt szignáltak.

Az 1 GW szélenergia kapacitás építése nem csak azért nagy lépés, mert a GE korábban nem is volt jelen Vietnamban, hanem mert a 90 milliós lélekszámú országban ez az első, valóban jelentős méretű, koncepciózus, de nem vízerőműre támaszkodó zöld beruházás. Van ugyan 850 MW napenergia- és 140 MW szélenergia-teljesítmény installálva a vietnami hálózatba, de eddig ez az ágazat inkább csak egyedi kezdeményezésekre épült, sem mint országos méretű tervekre.

A vietnami energetikai irányváltásban szerepet játszik, hogy az országban működő, jellemzően fosszilis (túlnyomórészt széntüzelésű) erőművektől való függőség csökkentéséről határozott az ország vezetése.

Első lépésben a GE szélturbinákat gyártó cége leszállít, telepít és üzembe helyez egy 100 MW kapacitású szélerőmű parkot. Ezt az Egyesült Államok Kereskedelmi és Fejlesztési Ügynökségének (USTDA) támogatásával finanszírozva bővítik majd 300 MW-tal. És ha ez is megvan, lépik a következő szintet.

A hazánknál háromszor nagyobb Vietnam ambiciózus célt tűzött maga elé a következő évekre: a kormány által kiadott nemzeti tervben az áll, hogy az ország megújuló energia kapacitását drasztikusan növelni kell. A vízenergia-kapacitást 2020-ra a jelenlegi 17.000 MW-ról 21.600 MW-ra és tíz évvel későbbre pedig 27.800 MW-ra. A szélenergia-kapacitással 2020-ig a 800 megawattos határt, 2030-ra viszont már a 6000 megás szint átlépését tűzték ki célul. A telepített napenergia-kapacitást a mostani 850 MW-ról az évtized végére 4000 MW-ra, 2030-ig pedig annak háromszorosára, 12.000 MW-ra kell felfuttatni.

Tavaly nyáron a Binh Thuan tartományi áramszolgáltató vált a vietnami szélipar egyik úttörőjévé
evwind.es

Eközben Magyarországon

De vissza a GE által vállalt 1 GW szélkapacitáshoz: hazánkban 329 MW kapacitással működik a szélenergia-szektor. Ahhoz viszonyítva ez nem tűnik rossznak, hogy Magyarország éppen a harmada Vietnamnak – és az ázsiai ország által most bevállalt 1000 MW-nak is. Csakhogy a magyar szélenergia-ipar egy évtizede parkolópályára került, mert bár 2010-ben további 410 MW rendszerbe építésének küszöbére kerültünk, az akkor kormányra kerülő, ma is regnáló Orbánék befagyasztották a szektort, és azóta egyetlen "szélkerék" állítását vagy beüzemelését sem engedélyezték.

Az MSZIT hivatalos adatai szerint az idén már 312 millió kWh energiát termelt a "magyar szél", mely éves szinten 32 ezer család átlagos energiafogyasztását képes biztosítani.

Számos alkalommal megírtuk már (legutóbb itt, itt, itt, meg itt), hogy miközben a világban Amerikától Indián és az Egyesült Királyságon át Chiléig az innováció, a fejlődés és az energetikai szükségszerűség is a szél-, (illetve a nap) energia mind nagyobb arányú bevonására sarkallja az országokat, a magyar kormány a Paks II. bűvkörében lebeg – annak ellenére, hogy épp a kedden vált ismertté az a közgazdasági tanulmány, mely szerint „az évszázad üzlete” egy blöff. Azért, mert nincs olyan forgatókönyv, mely szerint ez a beruházás (amely 10 milliárd eurós orosz hitelből és a saját részről vállalt 2,5 milliárd euróból épülne) megtérülhetne, illetve az üzemeltetése gazdaságos lehetne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!