szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Népszabadság úgy tudja, hogy a készülő létszámleépítéssel csaknem megfeleznék a közmédia gyártásvezetői gárdáját.

A lap úgy tudja: az 52 gyártásvezetőből húszat, a 12 gyártási csoportvezetőből hármat, az öt főgyártásvezetőből pedig kettőt akarnak elküldeni a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alaptól (MTVA) a napokban bejelentett 145 fős csoportos létszámleépítés keretében. Mindez erős jelzés arra, hogy az állami média egyre kevesebb műsort akar saját munkatársaival készíteni, és inkább külső gyártó cégeknek ad nagy összegű megrendeléseket produk­ciók beszállítására – olvasható a cikkben.

A műsorkészítés folyamatában a gyártásvezetők kulcspozíciót töltenek be, feladataik közé tartozik az előkészítés, a forgatás megszervezése, a szerződéskötések lebonyolítása és a kifizetések ellenőrzése is. Nélkülük semmilyen belső gyártású műsort nem lehet megszervezni és elkészíteni – magyarázza a lap.

Az MTVA 2011-es megalakulása óta ez lesz a hatodik nagy csoportos elbocsátás az állami médiában.

2011 nyarán és őszén hozzávetőleg 900 embert küldtek el, azóta évenként 100-200 fővel csökkentik a létszámot, de közben sokakat fel is vesznek. A cég most csaknem kétezer dolgozójának bére és azok járulékai évente meghaladják a 15-16 milliárd forintot, az MTVA vezetősége az ismétlődő elbocsátásokkal ezt az összeget próbálja lejjebb faragni. A mostani leépítés egyébként nem érinti a nemrég indított tévécsatornák, így az M1, az M4 és az M5 stábjait.

Kezdetekben az MTVA legnagyobb beszállítói közé tartozott a Simicska Lajos tulajdonában lévő Hung-Ister, amely több milliárdos megrendelést kapott, de az Orbán–Simicska-háború kirobbanása után megszüntették a szerződéseit. Szintén több milliárd forintos megrendelésállománnyal rendelkezik a Kálomista Gábor producer résztulajdonában lévő Megafilm Service és a Habony Árpáddal jó kapcsolatot ápoló Halkó Gabriella korábbi cége, az Apropó Média is. A szeptember közepén indult M5 csatornára eddig már szintén 2,5 milliárd forintos külsős megrendelést adtak, főként „baráti" cégeknek.

Ugyancsak a Népszabadság írta meg múlt héten, hogy kommunikációs háború alakult ki a leépítésekkel kapcsolatban az MTVA vezetősége és a szakszervezetek között. A lap 145 fő leépítéséről írt korábban, erre reagálva az MTVA előbb 125 fős leépítésről adott ki közleményt, majd magát korrigálva mégiscsak 145-re módosította a számot. Az ellentmondó számokért a szivárogtató üzemi tanácsot és szakszervezeteket tette felelőssé az MTVA közleménye. Az érdekképviseletek levelükben ezzel kapcsolatban azt írták, hogy az adatbiztonsággal nem nekik van gondjuk, utalva ezzel arra, hogy Vaszily Miklós vezérigazgató tárgyalójában lehallgatókészüléket találtak, és emiatt két igazgató lemondott az MTVA-nál.

Hétmilliárdos segítség az MTVA-nak

Hétmilliárd forintot kap póttámogatásként a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) - állítja a Népszabadság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!