szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy helyi ügyvédi irodán keresztül jutott a pénzhez a Kun-Mediátor Kft. sikkasztással gyanúsított vezetője, aki egyébként szerényen élt a trópusi paradicsomban. A pénzforrás azonban hónapokkal ezelőtt elapadt, ezért kezdett Bróker Marcsi a karcagiakhoz hasonló üzelmekbe, de rövid úton lebukott - mondta a Blikknek egy, az ügyre jól rálátó forrás.

Másfél év után fogták el Dobrai Sándornét, a Karcagon és környékén legalább 800 embert megkárosító Kun-Mediátor Kft. vezetőjét. A Bróker Marcsiként ismert bűnöző a gyanú szerint több mint 10 milliárdos kárt okozott.

A Blikk szerdán arról írt, hogy a Belize-ben bujkáló bróker annak köszönhette lebukását, hogy a karibi paradicsomban sem tudott lemondani korábbi üzelmeiből, hiszen sikkasztás gyanújával vették őrizetbe a helyi hatóságok. A nemzetközi elfogatóparancsról tudtak Belize-ben, de nem foglalkoztak vele, nincs is kiadatási egyezmény a két ország között. Kedden azonban felgyorsultak az események, és szerda délután landolt is Bróker Marcsi gépe.

Karcagon örültek, hogy Dobrai Sándorné hazajött, így jobban bízhatnak abban, hogy kártalanítják őket – mondta Séllei Ilona, a károsultak jogi képviselője. A hatóságok ugyan elkezdték a felszámolásokat, eddig 194 millió forintban vettek zár alá ingóságokat, de félő, hogy a károsultaknak ebből nem jut, mivel az MNB is igény tart az 500 millió forintos bírságra, amit a Kun-Mediátor Kft.-re szabott ki engedély nélküli pénzügyi tevékenységért.

MNB: A bírság miatt nem éri hátrány a károsultakat

Cikkünk megjelenését követően a Magyar Nemzeti Bank megkereste szerkesztőségünket, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a szemlézett írás téves megállapításokra jutott. Az MNB ugyanis valóban 500 millió forintos bírságot szabott ki a Kun-Mediátor Kft.-re, ám az erről szóló határozatban leszögezte: a magánszemély ügyfelek – jogosulatlan tevékenység miatti – követelései egy felszámolási eljárás során a kielégítési sorrendben megelőzik az MNB által kiszabott piacfelügyeleti bírság összegét. Így a jegybanki intézkedés nyomán az ügyfeleket nem éri anyagi hátrány követelésük érvényesítésekor.

A Blikk az elfogás körülményeit jól ismerő forrástól úgy értesült, hogy a cégvezető szerény körülmények között élt Közép-Amerikában. Amikor Dobrainénak hirtelen menekülnie kellett, kevés pénzt, csak 4-5 millió forintnak megfelelő dollárt tudott felmarkolni, ami elég kevés, ha valakit világszerte kerestetnek – mondta az illető. Ezért hiába síbolt el annyi pénzt, szerényen élt bérelt apartmanjában. Bróker Marcsi havi apanázst is kapott egy rejtélyes támogatótól, a pénzt egy belize-i ügyvédi irodán keresztül tudta felvenni. Ám a pénzforrás pár hónapja elapadt, ezért kezdett bele a magyar nő ugyanabba, mint Karcagon – mondta legalábbis a Blikknek a bennfentes.

MTI / Mihádák Zoltán

Bróker Marcsi a gyanú szerint összesen 799 embertől mintegy 10 milliárd forintot kapott részben készpénzben, részben átutalással azzal, hogy megtévesztette őket. A 799 sértett között 5 vállalkozás van, a többiek magánszemélyek. Az átvert áldozatok meghallgatása tavaly áprilistól egészen idén februárig tartott, eddig 761 embert hallgattak ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!