Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
London a külföldi befektetők kedvenc városa. Ez derül ki egy friss francia felmérésből, amely még csak részben tükrözi a Brexit hatását, hiszen a tavalyi befektetéseket vizsgálta.
Egészen pontosan 364 olyan nagy terv valósult meg Londonban, melyben a befektetők jórészt külföldiek voltak. Az európaiak között ezzel messze első a brit főváros, hiszen a második helyezett Párizs csak 141 külföldi projekttel dicsekedhet. Érdekes, hogy a bronzérmes a katalán főváros Barcelona 98-al. Őt követi Amszterdam 92 és holtversenyben Frankfurt és Bécs 59 külföldi projekttel.
A Brexit hatása annyiban érződik, hogy Párizs az előző évben csak 126 külföldi befektetéssel dicsekedhetett, vagyis éppúgy a második lett Európában, de jelentősen nőtt a nemzetközi érdeklődés. Ez több pénzt és több új munkahelyet jelent. Egyelőre csak Európából nőtt meg az érdeklődés Párizs iránt, Ázsiából kevésbé. Pedig az igazán nagy pénzek onnan érkeznek. Látszik ez a világranglistán is: ott London mögött Sanghaj és Hongkong következik. New York csak a negyedik.
Miért kedvelik a külföldi befektetők jobban Londont, mint Párizst? Sokféle válasz van, de a francia jelentés kettőt emel ki. Az első a jogbiztonság. A brit jogrend évszázados hagyománya, melyet úgy alakítottak ki, hogy a bírák teljesen függetlenek legyenek a kormányzattól, ez igen vonzó a külföldi befektetők számára. Különösen a kínaiak értékelik ezt sokra, hiszen náluk otthon a bírák az országot vaskézzel kormányzó kommunista párt ellenőrzése alatt állnak. Franciaországban természetesen egyáltalán nem ez a helyzet, de a kormányzatnak több lehetősége van az igazságszolgáltatás befolyásolására, mint Nagy-Britanniában. A másik hátrány Franciaország számára a munkavállalók számára előnyös törvénykezés. A munkabérek viszonylag magasak, a munkaidő a legrövidebbek közé tartozik. Ezenkívül jóval nehezebb elbocsátani valakit, mint Nagy-Britanniában. Ha tehát Párizs át akarja venni London szerepét, akkor ezen kellene elsősorban változtatnia – állapítja meg a Paris-Ile de France Capital Economique jelentés, melyet a Le Figaro ismertet.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.