szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vissza nem térítendő akár több tízmilliós támogatásokért cserébe csak öt évig kell szálláshelyként üzemeltetni az épületet, utána akár be is lehet költözni.

Az EU a falusi turizmust vissza nem térítendő támogatásokkal segíti, amelynek egyetlen feltétele, hogy az így épített házakat öt évig szálláshelyként kell üzemeltetni. A pályázók akár több tízmillió forintot is kaphatnak, az öt év lejárta után pedig a pályázati nyertesnek van egy bármire felhasználható, részben közpénzből készült ingatlana. A nyertesek között találni Fideszhez köthető embert, polgármestereket és családjaikat, de van államigazgatási dolgozó, állami cég munkatársa is – írja az Index.

A lap hozzáteszi, a falusi turizmus során ráadásul nem kell e-kasszát sem használni, sőt, az ötéves fenntartási időszakban is az épületben lakhat a tulajdonos, kiadhatja azt ismerőseinek is, vagy panzióként el is adhatja. Az ilyen uniós pénzből épült szálláshelyeket ráadásul az sem köti, hogy nyereségesnek kellene lenniük.

Magyarországon összesen 96 olyan társulás van, amely ezeket a szálláshely-pénzeket az úgynevezett Leader-pályázatokon belül szétosztja, de hogy kinek adták a pénzeket, azt nem tették közzé egységesen.

A lap ennek ellenére mintegy 400 pályázati eredményt átfésülve azt találta, hogy csaknem 30-at a helyi (ex)polgármester, alpolgármester, illetve az ő rokonaik nyertek el. Az érintett polgármesterek a mostani és az előző ciklusból nagyrészt függetlenek, de fideszesek is vannak köztük. Nyert többek között Mondok József izsáki polgármester és az NFM államtitkárához, Szabó Zsolthoz köthető ügyek mellett

  • Edelény városi Fidesz-alelnökének, Lak polgármesterének felesége 35 milliót,
  • Jászapáti fideszes exalpolgármestere, jelenlegi képviselője 5 milliót,
  • Rózsafa fideszes polgármestere 20 milliót,
  • Salgótarján volt fideszes alpolgármestere 7,3 milliót,
  • Nagyharsány fideszes polgármesterének felesége 22 milliót,
  • Jászboldogháza fideszes polgármestere 5 milliót,
  • Napkor fideszes polgármesterének öccse 35 milliót,
  • Csincse fideszes polgármestere 18 milliót,
  • Daher Pierre fideszes exképviselő felesége 35 milliót,
  • a Puskás Akadémiával és a Videotonnal együttműködési megállapodást kötő székesfehérvári sporttagozatos iskola igazgatónője 34 milliót,
  • de nyert megyei kormányhivatal dolgozója, az állami Szerencsejáték Zrt. munkatársa, illetve helyi körjegyző is.

Az Index megkereste az érintett politikai kötődésű nyerteseket, akik közül Rózsafa fideszes polgármestere, vagy Mátraszele független vezetője közölte, hogy végül nem éltek a támogatással, a többiek pedig nagy általánosságban azt mondták, hogy szabályosan jártak és járnak el, a házak valóban szálláshelyként működnek. Többen azt is hangsúlyozták, hogy a döntésre nem volt ráhatásuk, és volt, aki kiemelte, hogy szerinte nem lehet az ilyen szálláshelyekre csak úgy beköltözni, mert egy vendégház beosztása nem olyan, ahova csak úgy be lehetne költözni.

A lap hozzáteszi, néhány száz fős településeken is épültek több tízmilliós vendégházak, amelyek szálláshelyként való üzemeltetése főleg állandó bérlőkkel éri csak meg, így például egy osztrák határhoz közeli vendégházban az Ausztriába átjárók bérelnek szobákat, míg a bikali Puchner kastélyszálló egyik, szintén pályázati nyertes munkatársa a vendégházat a Puchner dolgozóinak adja ki gyakorlatilag munkásszállásként.

A Magyar Államkincstár azt közölte a lappal, hogy a beruházások befejezésekor mindig ellenőrzik, hogy szabályosan ment-e minden, de később is van joguk utólagos és rendkívüli helyszíni ellenőrzésre. Ilyenből 2010 óta összesen 68 volt, melyek közül 34 beruházás szólt részben vagy egészben falusi vagy egyéb szálláshely kialakításáról, illetve fejlesztéséről. A 2010-2015 között vizsgált kereskedelmi szálláshelyek esetében az ellenőrzések nem tártak fel olyan szabálytalanságot, amely pénzügyi következménnyel járt volna, a 2016-ban lefolytatott utólagos ellenőrzések jegyzőkönyveinek feldolgozása pedig még nem zárult le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Zsófia Itthon

Dísztó, Zsolnay-kutya, agancsok – így él az izsáki polgármester a vadászházban

Nyílt titok volt, hogy saját maga lakja az uniós pénzből "pazarul" kivitelezett vadászházat az izsáki polgármester, nagy volt nála a vendégjárás, ahogy a másik, karádi házában is – tudta meg a hvg.hu. A birtokunkba került fotókon látszik, hogy már beköltözött, és éppen a beugró ismerősöket kalauzolja – csak éppen nem szállóvendégeket, akiknek a közpénzből felhúzott ingatlant eredetileg szánták.

hvg.hu Itthon

Még egy uniós pénzből épített vadászháza van az izsáki polgármesternek?

Mondhatni, tökélyre fejleszthette az uniós pénzből épített vadászházak kisajátítását az izsáki polgármester, ha igaz, amit az Index sejt. A lap megtalálta a fideszes Mondok József másik vendégházát is, méghozzá Karádon. Annak építéséhez is kaptak EU-támogatást, és egyelőre az sem tűnik forgalmas szálláshelynek.