szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az a kormányszlogen, hogy mostantól ingyenessé válnak a közműbekötések, túlzás A lakossági mérőcserét például eddig is ingyen végezték, lévén, hogy a berendezés az ő tulajdonuk.

A Népszava azt írja, hogy a mellékvízmérők súlyos ezrekbe kerülő kötelező cseréjét ugyanakkor továbbra is a fogyasztónak kell állnia, mivel az úgymond az övé. Igaz, a mérő használhatósági idejét nemrég 8 évre növelték. A mérőcsere ingyenessé tétele inkább azoknak a kis- és középvállalkozásoknak hozott könnyebbséget, amelyeknek eddig fizetniük kellett a mérőért és annak cseréjéért.

A különböző közműszolgáltatás-bekötések kapcsán alapvetően szükséges leszögezni: a telekhatáron belül a mérőig vezető szakaszok kialakítását - munkagödörásás, meglévő közművezetékek feltárása, vezetékek kialakítása, geodéziai bemérés stb. -, illetve üzemeltetését továbbra is a tulajdonos állja és annak biztonságáért is ő felel. Ennek költsége a néhány tízezer forinttól a több százezer forintig terjedhet.

A konkrét bekötés lakossági díjait ugyanakkor mostantól a szolgáltatók valóban nem számíthatják fel. Ez beruházásonként néhány tízezer forintra rúg. Ez gáz esetén a legfeljebb óránként 4 köbméteres mérő, áram esetén a legfeljebb 32 Amperes névleges teljesítményű fogyasztásmérő, víz esetén pedig a legfeljebb 32 milliméteres víz- és 160 milliméteres szennyvízvezeték bekötési költsége. Az villamosenergia-szolgáltatóra vonatkozó, telekhatáron kívüli ingyenes kivitelezési kötelezettséget szabadvezeték esetén 100, földkábel esetén 50 méterre növelték. Víz esetén a közműfejlesztési hozzájárulást, az igénybejelentési elbírálás, a tervegyeztetés, adategyeztetés vagy ennek megfelelő szolgáltatás díját, rácsatlakozáskor pedig a bekötési vízmérőóra költségét, annak felszerelési, illetve nyomáspróba-díját engedték el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Szombattól nem kell fizetnie, amikor beköti a gázt, a villanyt és a vizet

Ingyenessé válnak a közműcsatlakozások július 1-jétől a családoknak, valamint a kis- és középvállalkozásoknak (kkv), és ennek a körnek mérsékli vagy teljesen díjmentessé teszi a kormány a kapcsolódó eljárási díjakat, miközben csökkennek az ügyintézési határidők is – jelentette be Bartal Tamás, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára.