Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Azt eddig is tudtuk, hogy a cég nem az adófizetés bajnoka, most az is kiderült, mennyit spórol meg.
A Google anyacége 15,9 milliárd euró, vagyis több mint 4900 milliárd forintnak megfelelő összeget helyezett el egy bermudai cégben, ezzel pedig legalább 3,7 milliárd euró adót spórolt meg – írja a Bloomberg a friss céges beszámoló alapján.
A szám annál megdöbbentőbb, hogy csak egyetlen évre, 2016-ra és a Google írországi leányvállalatára vonatkozik, amely a cég hirdetésből származó bevételeit kezeli. (Vagyis továbbpasszolja egy hollandiai holdingnak, amely egy ír holdingnak, az pedig egy bermudai postafiókcégnek.) Egy évvel korábban alacsonyabb volt a „kimentett” összeg, igaz, nem sokkal: 2015-ben a különböző adózási kiskapukat kihasználva 3,5 milliárd euró adót spórolt meg a világcég.
A Google a két legismertebb trükk, a dupla ír és a holland szendvics segítségével tudja elrejteni profitját az adóhatóságok elől. Ezekről ebben a cikkben írtunk korábban.
A nagy trükk: az Apple és a dupla ír
Sokkot okozott Brüsszel azzal, hogy 4 ezer milliárd forintnyi adót hajtana be utólag az Apple írországi cégétől. A döntésnek az ír kormány sem örül, pedig éves egészségügyi büdzséjét fedezné az összeg. Az Apple nem az egyetlen olyan cég, amelyik sikeresen és legálisan csökkenti minimálisra adóját, és az európai országok ebbe nemhogy belenyugodtak, de még támogatják is.
A dupla írt 2020-ra elvileg kivezetik, ám a techmultik nem csak a bonyolult struktúrákra számíthatnak az adóelkerülésnél, hanem arra is, hogy fizikai jelenlét nélkül egyelőre nehéz adófizetésre bírni őket. A bevétel alapja elsősorban a Google hirdetési szolgáltatása, a Facebook hasonló számlázási rendszerben működő szolgáltatásánál már jelezte néhány héttel ezelőtt, hogy áttér a felhasználás helye szerinti adófizetésre.
Az amerikai adóhatóság adatai alapján a Google globálisan profitja 19,3 százalékát fizeti ki adóban – az OECD átlaga 36 százalék, Magyarországon egy átlagos vállalkozás esetében a tényleges adóteher 48,2 százalék.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.
„A nyarat végig kellene dolgozni” – olvasható a dokumentumban, amelyből elvileg az is kiderül, mikorra tervezik a következő békemenetet.
Egyszerre többet is.
Alsó hangon hatmillió forintot viselt magán.
Új eszközöket kaphat a rendőrség a rendzavarók távoltartására.
A politikus azt mondja, ők nem elemezgetni akarják a politikát, hanem értékek mentén építenének közösséget.