Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Lemondott Mihai Tudose miniszterelnök, aki korábban gazdasági miniszter volt. Bukását a politika okozta, nem a gazdaság. A kormányzó szociáldemokrata párt vezére már korábban megvonta tőle bizalmát. Liviu Dragnea maga nem lehet miniszterelnök, mert választási csalás miatt jogerősen elítélték.
A Bloomberg cikke szerint a baloldali kormány igyekszik megvásárolni a választókat: emelik a béreket az állami szférában és csökkentik az adókat. Az EU már figyelmeztette Bukarestet, nem tudja majd tartani a költségvetési deficitet, ha ilyen iramban költekezik. Egyelőre még megy a szekér. De a New York-i Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy mindennek meglesz a böjtje. Románia gazdasági növekedése a leggyorsabb volt az egész Európai Unióban. Idén is 4,4%-os GDP-gyarapodás várható. Csakhogy a románok nem lettek gazdagabbak, mert hitelben éltek és élnek. Abban bíznak, hogy az alacsony kamatok mindörökké kitartanak. Pedig az infláció már elkezdett növekedni – decemberben 4,5% volt. A jegybank óvatosan hozzákezdett a kamatok emeléséhez.
Miből fognak törleszteni Románia polgárai, akik könnyen adósságcsapdába kerülhetnek? A Bloomberg érdekes kimutatást közöl arról, hogy a román átlagpolgár nettó vagyona nem emelkedett, pedig a gazdasági növekedése a leggyorsabb volt az Európai Unióban. Ez több okkal is magyarázható: egyrészt a lakosság jelentős része olyan szegény, hogy épphogy megél. Nem gondol a jövőre, mert semmit sem tud félretenni. Románia továbbra is az EU második legszegényebb országa Bulgária után. A második ok az, hogy az ingatlanárak magasak Romániában. Kolozsváron például drágábbak a lakások, mint Budapesten. Ez hatalmas hitelfelvételt jelent a bérekhez képest, így az adósok könnyen ráfázhatnak, hiszen a hitel nem más, mint negatív vagyon.
A harmadik ok az adócsalás és a feketegazdaság jelenléte Romániában, ahol ezek a jelenségek valószínűleg a csúcson vannak az egész EU-ban. A korrupcióellenes ügyészség évek óta működik, de a politika gyakran bezavar a munkájába. A kormányzó szociáldemokraták nyíltan azzal gyanúsítják a szervezetet, hogy az Egyesült Államok megbízásából tevékenykedik. Mindezzel együtt az elit vagyonáról senkinek sincs halvány fogalma sem, mert ezen a ponton a hivatalos statisztikák végképp csődöt mondanak. Vagyis önmagában a GDP gyors növekedése nem jelenti az életszínvonal emelkedését – derül ki a Bloomberg Romániának szentelt írásából, amely arra készít fel, hogy a várható kamatemelések még akár pénzügyi katasztrófával is járhatnak sok család számára az országban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az ingyenes szén-dioxid-kvótákat terhelő különadó miatt. A teherrel sújtott külföldi cégek visszafogják termelésüket, dolgozókat küldenek el, vagy egyszerűen távoznak, például Romániába. Közben egyre agresszívebben hódítanak az indiai és kínai szállítók.
Itt az ideje eldönteni, mi a fontosabb politikai szinten is: a sportsiker vagy a gyermekek biztonsága?