szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg Hegedűs Zoltán, Márki-Zay ellenfele azt állította a kampányban, hogy nincs Hódmezővásárhelynek tartozása, az új polgármester úgy látta, hogy négymilliárd forinttal adós a város. Hegedűs viszont továbbra is kitart amellett, hogy nyugodt szívvel adja át hétfőn az irányítást.

„Négymilliárd forintot meghaladó tartozása van a városnak a Nemzeti Követeléskezelő Zrt felé, ezen túl 879 millió forint erejéig kezességet is vállalt az önkormányzati cégek részére, de azt még nem tudjuk, hogy mennyi ezeknek a tartozása” – sorolta Márki-Zay Péter, aki vasárnapi megválasztása óta naponta bejár a Városházára, hogy lépésenként betekinthessen az önkormányzat dolgaiba.

Ezekről az aggodalmairól Márki-Zay már beszélt a helyi rádió élő adásában, majd szintén csütörtökön az ATV műsorában is. Hegedűs Zoltán, a város korábbi alpolgármestere pénteken reggel, váratlanul hívott össze sajtótájékoztatót, amelyen azt mondta, hogy nyugodt szívvel készül a hétfői átadás-átvételre. Hegedűs azt is hozzátette, hogy a város gazdálkodása stabil, a Márki-Zay Péter által említett, négymilliárd forintot meghaladó tartozásról annyit mondott, hogy az nem hitel, hanem részletfizetési kötelezettséget ró a városra.

Miről van szó?

Egy régi ügyről van szó, még a Zsigmondy Béla Zrt., a vásárhelyi önkormányzat tulajdonában álló vízmű 2006-ban több mint hárommilliárd forint értékben bocsátott ki svájcifrank-alapú kötvényt a Raiffeisen Banknál, amit az Erste Bank később megvásárolt. A konstrukció 20 éves futamidőre szólt, az első öt esztendőben csak a kamatokat kellett fizetni. A 2008-ban kezdődött pénzügyi válság ugyan teljesen átírta a kibocsátáskor érvényes feltételeket, a Zsigmondy Béla Zrt. azonban rendben fizette a kamatot, majd a tőkerészleteket is.

2014 januárjától viszont a regionálissá váló vízmű vagyonáról, azzal együtt az adósságáról is vita alakult ki a kötvényeket kibocsátó önkormányzati cég és jegyző bank között, ami végül a bíróságig jutott, azonban még 2016-ban peren kívül megegyeztek a felek. Itt ismerte el a vásárhelyi önkormányzat az akkor ötmilliárd forintra rúgó tartozását, és a törlesztésben is megállapodtak, de ezek részleteiről nem szívesen nyilatkoztak a hódmezővásárhelyi városvezetők.

A tétel persze nem titkos, hiszen a város nemrégiben elfogadott költségvetése a honlapjukon elérhető. A sajtó is részletesen foglalkozott az üggyel.

A város két nagy cégben vonta össze a vagyont és a működtetést, ez utóbbi a menzát, az idősek otthonát, a hulladékkezelést és a városfejlesztést kezelő cégek összevonásából jött létre két évvel ezelőtt. Közülük, nem meglepő módon, a köztisztaságért felelős cég van a legnehezebb helyzetben, már a saját tőkéjét emészti.

Márki-Zay azt is kifogásolta, hogy a korábbi városvezetés 400 millió forintos tartalékról beszélt, de abból sem sok maradt az év második hónapjának végére. Ebből fedezték az önkormányzat, a nyugdíjasok állami Erzsébet-utalványain felüli plusz támogatását, de Márki-Zay szerint ebből költöttek az orvosi rendelők felújítására is.

Nem lehet eltörölni az építményadót, ahogy ígértem

– összegezte Márki-Zay a költségvetés tanulmányozása utáni következtetéseket. (Az ellenzékiek támogatta polgármesterjelölt egyik ígérete a kampányban ez volt.) Az új, közgazdász végzettségű polgármester most azt ígérte, hogy év közben azon dolgozik, hogy stabilizálja a költségvetést, a következő év januárjától viszont mindenképpen eltörlik majd az építményadót.

Mindeközben Hegedűs Zoltán a péntek délelőtt megtartott sajtótájékoztatóján a segítségét ajánlotta fel Márki-Zaynak azzal, hogy próbálják meg mégis enyhíteni az egyébként általuk bevezetett, a hódmezővásárhelyiek szerinti sarcot úgy, hogy a 101 négyzetméter alatti alapterületű lakásoknál töröljék el ezt az adót.

Márki-Zay Pétert szombaton iktatják be hivatalába, majd hétfőn lesz a hivatalos átadás-átvétel a hódmezővásárhelyi városházán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!