szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Furcsa fejtörő az amerikai diplomácia számára, hogy ki fogja kifizetni az elnöki lakosztályt a The Fullerton luxushotelben, melyet Észak-Korea ifjú diktátora kiszemelt magának Szingapúrban.

Immár mindkét fél megerősítette, június 12-én létrejön a történelmi találkozó az Egyesült Államok elnöke és Észak- Korea diktátora között. Csakhogy a Washington Post rámutat egy furcsa problémára: Kim Dzsong Un nem kívánja kifizetni a hotelszámlát. Észak-Korea szegény állam, nem tudunk ilyen sokat kifizetni – ez Phenjan hivatalos álláspontja. Nem is új ötletről van szó, már Kim Dzsong Un papája, Kim Dzsong Il is ragaszkodott ehhez. Mennyit kell fizetni a The Fullertonban?


Minden éjszaka 6000 ezer dollárba kerül, mert dór oszlopok jelzik az elnöki lakosztályt, amelyikben zongora is van. De nem ez a legfontosabb, hanem a külön lift. Ehhez mindenképp ragaszkodnak Kim Dzsong Un biztonsági emberei.

Fizessen Amerika?

– veti fel a kényes kérdést a Washington Post. De hogyan? Észak-Korea a legsúlyosabb szankciók alatt áll nukleáris és rakétakísérletei miatt. Washingtonban közölték: ezek érvényben maradnak a csúcstalálkozóig. Kim Dzsong Un felrobbantotta a nukleáris kísérletek helyszínét, hogy jóakaratát bizonyítsa. Az amerikaiak nem tettek ilyen gesztusokat. Trump nem is nagyon tehet ilyet anélkül, hogy gyengének mutatkozna – hangsúlyozza a Washington Post, amely egyáltalán nem kedveli az USA jelenlegi elnökét, de helyesli azt, hogy tárgyalóasztalhoz ül Észak-Korea diktátorával. Kim Dzsong Un sem fogadhatná el az amerikai "segélyt" az arca elveszítése nélkül. Kim Dzsong Unnak is bizonyítania kell otthon. Nem véletlen, hogy leváltotta a hadsereg vezetőit, és új, mérsékeltebb tábornokokat nevezett ki a helyükre. Az Amerika-ellenes szellemben nevelt elit Észak-Koreában nem könnyen venné tudomásul a "könyöradományt", vagyis a szállodai számla kifizetését a The Fullerton Hotelben, Szingapúrban.


A városállam hadügyminisztere jelentkezett: ők magukra vállalják a számlát. Ez úgysem nagy összeg ahhoz képest, melyet a biztonságra kell költeniük. Mind az USA, mind pedig Észak-Korea igen kényes az első számú vezető biztonságára. Ezért Szingapúr csillagászati összeget fizet ki. Mégis a hadügyminiszter közölte a Reuters hírügynökséggel, vállalják Kim Dzsong Un szálloda számlájának rendezését. Ez lehet tehát az egyik megoldás. A másik az ICAN. Az atomfegyverek leszereléséért küzdő nemzetközi szervezetnek van pénze, hiszen tavaly megkapta a Nobel-békedíjat. Ezért egymillió euró jár. Ebből kifizethetné Kim Dzsong Un szállodai számláját. Minthogy ez nemzetközi megoldás lenne, ezért valószínűleg ideális minden érdekelt számára – írja a párizsi Le Figaro.

Miközben Kim Dzsong Un hotelszámlája nagy fejtörést okoz, Donald Trump esetében nincs gond, mert fizet az amerikai állam. A Shangri-La hotelben foglalja el Trump az elnöki lakosztályt. Ott 10 ezer dollár az ár naponta. Vagyis jóval magasabb, mint Kim Dzsong Un esetében. Jószimatú diplomáciai tudósítók ebből azt gyanítják: ott tartják majd a csúcstalálkozót is. De erről még nincs megállapodás, hiszen Kim Dzsong Un borzasztóan érzékeny arra, hogy egyenrangú partnernek tekintsék. Végülis olyasmit sikerült elérnie, amit sem nagyapja, a rendszert alapító Kim Ir Szen, sem pedig apja, Kim Dzsong Il nem tudott még csak megközelíteni sem: tárgyalóasztalhoz ül vele az Egyesült Államok elnöke.

A formaságok Ázsiában nagyon fontosak, és Kim Dzsong Un még nagyon fiatal. Nem épp erős pozícióból kell tárgyalnia a világ legerősebb államának vezetőjével. Az ifjú diktátor eddig ügyesen kártyázott, és eljutott addig, hogy immár biztosra vehető a csúcstalálkozó Szingapúrban. Kim Dzsong Un pedig nyugodtan üzenheti: szállodai számláját fizesse valaki más, hiszen az egész világnak fontos, hogy létrejöjjön az első amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó Szingapúrban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!