szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fradinál keresnek a legjobban az alkalmazottak, Mészáros Lőrincék nem annyira bőkezűek.

A Vasas kivételével minden élvonalbeli futballcsapatot működtető cégnél nőtt az alkalmazottak száma - írta a G7. A 12 vállalat összesen 916 embert foglalkoztatott 2017-ben, ez 126 emberrel jelent többet a megelőző évhez képest. Diósgyőrbe vették fel a legtöbb új embert, de csaknem 20 új ember van a Puskás FC Kft-nél is. A grafikon alapján a legtöbben a fehérvári csapatnál dolgoznak.

Több cég megadta a fizikai-szellemi dolgozóik arányát is, amelyből kiderült, szinte kizárólag szellemi foglalkoztatottjaik vannak. Az egyetlen kivétel Paks, ahol 51-ből 50 fizikai foglalkozású, míg például a Fradinál és a Diósgyőrnél mindenki a szellemi kategóriába tartozik, de máshol is erre billen az arány. Ebből elég egyértelmű, hogy a focistákat szellemi foglalkoztatottaknak tekintik. A furcsaság magyarázata az egyedi adózás lehet: a labdarúgók ugyanis az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szerint adóznak - a bruttó bérükből a jelentős terheket a minimálbér után vonják. Az ekhót csak meghatározott szakmák választhatják, mint például írók, művészek, színészek, nyelvészek és újságírók. Meg a focisták.

A G7 megnézte azt is, hogy az élvonalbeli csapatok tavaly a valamivel több mint 900 alkalmazottra 12,5 milliárd forintnyi bérköltséget számoltak el. A legjobban a Fradi fizet, itt az átlag majdnem elérte az 1,9 milliót, míg a Diósgyőrnél csak 700 ezer a kereset. A Puskás FC dolgozói átlagosan 1,1 milliót vihetnek haza. Nyilván egy focista többet keres, ezekben a számokban ugyanis az egyéb munkatársak is benne vannak. Azoknál a cégeknél, ahol megbontották a bérköltséget, kiderült, a labdarúgók az átlagbér másfélszeresét viszik haza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!