szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Amióta kitört a kereskedelmi háború Peking és Washington között, 10%-kal csökkent a jüan árfolyama a dollárhoz képest. Az amerikai elnök szerint ez azért van, mert Peking manipulálja az árfolyamot. Ugyanúgy, mint ahogyan az európaiak teszik az euróval.

Trump világossá tette, a Kínával vívott csata nem áll le, azért elrendelte, hogy előkészületben levő 200 milliárd dolláros újabb csomag esetében ne elégedjenek meg 10%-os büntetővámmal, hanem emeljék azt 25%-ra. Egyúttal közölte: nincs időhatára a kereskedelmi háborúnak Kínával szemben. Augusztus 23-án lép életbe az a 16 milliárd dolláros büntető csomag, amelyről Trump korábban határozott. A kínaiak ugyanilyen módszerrel válaszolnak. De van egy új fegyverük is.

A szolgáltatások vámjainak emelésével Peking csapást mérhet Amerikára 

Erre hívja fel a figyelmet Dan Steinbock, a sanghaji nemzetközi tanulmányok központjának vendégprofesszora a China Daily-ben. Az USA és Kína áruforgalma ugyanis valóban óriási deficitet mutat: 506-130 milliárd dollár Kína javára. Trump mindig erre hivatkozik, ha újabb büntetővámokat rendel el. Csakhogy a szolgáltatások terén pontosan fordított a helyzet: 54-16 milliárd dollár az Egyesült Államok javára. Vagyis, ha ezeket a szolgáltatásokat kezdi el büntetővámokkal sújtani Kína, akkor az USA ráfázhat. Hollywood és a Szilícium-völgy sem úszná meg a dolgot. A China Daily felidézi Houston város polgármesterének kínai látogatását, mely igen gyümölcsözőnek bizonyult a társaságában levő üzletemberek számára. Főként az olajipar szolgáltatásait adták el a kínaiaknak. Mi lesz, ha ezeket most Kína büntetővámmal sújtja?- teszi fel a kérdést a szerző.

Persze nem véletlen, hogy ezen a téren azért a kínaiak nagyon óvatosak. Tavaly 46 milliárd dollárról 29 milliárdra csökkent a kínaiak új tőkebefektetéseinek értéke az USA-ban. Főként azért, mert Trump a nemzetbiztonságra hivatkozva megtiltotta egyes amerikai cégeknek a részvények eladását kínaiaknak. Kína technológiai importjának jelentős része pedig így érkezik az Egyesült Államokból. Egyszóval a szolgáltatások büntetővámjai mindkét felet sújtanák.

 És mi a helyzet a jüan árfolyamának a manipulálásával, amelyről Trump beszélt. A BBC-nek nyilatkozó szakértők szerint ezt igen nehéz bizonyítani. Trump már a választási kampány idején előállt ezzel. Aztán amikor baráti eszmecseréket folytatott Hszi Csin-ping kínai elnökkel, akkor megfeledkezett erről. Most újra előállt vele.

Mit válaszolnak erre Pekingben?

 A Fed folyamatosan emeli a kamatlábat, ezért magas a dollár árfolyama. Nemcsak a jüan, de más külföldi fizetőeszközök is veszítenek az értékükből a dollárhoz képest. Trump a Reuters-nek nyilatkozva bírálta a Fed-et is a kamatlábemelés miatt. Pedig annak élén az a Jerome Powell áll, akit ő nevezett ki. A Fed szerint a jó konjunktúra lehetővé, sőt szükségessé teszi a kamatláb emelését. Trump viszont attól tart, hogy lefékeződik a gazdaság, pedig ő újra akar indulni az elnöki székért 2020-ban. Ebben a helyzetben Trump akár tárgyalhatna is a kínaiakkal. Peking hamarosan Washingtonba küld egy államtitkárt, hogy elkerülje az elhúzódó kereskedelmi háborút. Trump most a Reuters-nek úgy nyilatkozott: nemigen számít arra, hogy kijöhetne valami a tárgyalásokból Pekinggel. Novemberben választások lesznek az Egyesült Államokban, addig Trump határozottan alakítja az America First  program sztárszerepét. Utána aztán lehet tárgyalni Kínával éppúgy, mint a sikeres elnökválasztási kampány után - már a Fehér Házból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!