szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkaerőhiány miatt több fővárosi és vidéki kórház már nem tudja teljesíteni a törvényben előírt minimális személyi feltételeket, ilyenkor leszerződnek olyan céggel, aki szakképzett, alkalmi munkaerőt, bérnővért közvetít – írja a Magyar Narancs. Az adminisztráció is kevesebb, mert az ápolók a cégtől kapják a fizetésüket. Ez a pénz azonban köszönőviszonyban sincs azzal, mint amennyit a pályaelhagyó ápolók kereshetnek.

Míg korábban csak az aneszteziológián vagy az intenzíven volt ápolóhiány, most már akad olyan kórház, ahol 10-12 osztályon is folyamatosan kiközvetített munkaerőre szorulnak – mondta Eisenhauerné Fördös Andrea, a Független Egészségügyi Szakszervezet egyik alelnöke.

Aki állami kórházban és bérnővérként is dolgozik, akár több százezer forintot is meg tud keresni, viszont ez azzal jár, hogy nem alszik, és a törvényben előírt pihenőidőt sem tartja be; az egyik 12 órás műszakból rohan a másikba. A hibázás és a kiégés esélyes így potenciálisan nő.

Sok szakképzett ápoló ezért inkább a kisebb felelősséggel – és 350 ezer forintos fizetéssel járó – Lidl-pénztárosi állást választja, majd emellett vállalnak egy-két éjszakai műszakot kórházakban. Mások a hónap felében Ausztriában vagy Németországban dolgoznak, a másik felében itthon bérnővérkednek.

A szakemberek szerint a bérnővérség nem jó megoldás. Több helyen újra és újra be kell tanítani őket a feladatra, és nem biztos, hogy rendelnek a kifogyott gyógyszerekből a műszak végén, ha pedig lemondják a munkát, lehetetlen pótolni őket. A kipihentségük, szakértelmük sem ellenőrizhető.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!