Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Erős gazdaságot hagy maga után Angela Merkel, a jövő azonban bizonytalan fokozatos visszavonulása miatt. Egy biztos: Európa legerősebb politikusának szerepe a múlté már.
"Merkel koalíciója bajban van, és Európa is" – ezzel a címmel írt kommentárt az Economist másfél hete, a bajorországi választások után. A brit lap akkor – a CSU történelmi bukását követően – azt jósolta, jó esély van arra, hogy Angela Merkel kormányának az összeomlásától csak hetek választanak el minket. Méghozzá egy olyan kontinensen kell számolni a bukással, amely már eddig is csak kapkodja a fejét a Brexit, az olaszok miatt érlelődő újabb euróválság, a spanyol kisebbségi kormány, a svéd kormányalakítással kapcsolatos nehézségek, a meggyengült francia államfő és a nehezen kezelhető Oroszország miatt.
Az Economist szerint egy esseni választási fiaskó új választások kiírásához, az pedig ahhoz vezethet, hogy Merkel kisebbségi kormányt alakít a Zöldekkel, de ha mégsem, a kancellár napjai akkor is meg vannak számlálva – a CDU élén mindenképp. A prognózis utolsó felét már kipipálhatjuk a vasárnapi voksolás után, és bár Merkel hétfőn arról beszélt, saját álláspontjával is szembemenve a ciklus végéig szeretné megőrizni kancellári címét, ezt egyáltalán nem lehet még biztosra venni.
Vége egy korszaknak: Merkel maga is belátta, hogy kitelt az ideje
Angela Merkel bejelentette, három év múlva már nem indul újra a kancellári posztért, és minden politikai hivataltól visszavonul. Mint azt megírtuk, bár a legtöbb szavazatot kapta, meglehetősen gyengén szerepelt a hesseni tartományi választáson Angela Merkel német kancellár pártja, a CDU, amely több mint 10 százalékkal alacsonyabb eredményt ért el a tartományban, mint öt évvel ezelőtt.
Az viszont közhely, hogy a piac, főleg a 2008 óta válságból válságba forduló európai országokkal kapcsolatban, egy dolgot nem szeret: a bizonytalanságot. Márpedig – mint a berlini DIW gazdaságkutató vezetője, Marcel Fratzscher fogalmazott a bejelentés után –
Németország, amely eddig a stabil horgony volt Európában, most épphogy rizikófaktorrá változott.
Arról természetesen nincs szó, hogy Németország döntené be az euróövezetet – arra a szerepre továbbra is mindenki nagyobb eséllyel pályázik, de legfőképpen az olaszok. Az is fontos szempont, hogy Németországban akármennyire erősödik az euróellenes, szélsőséges AfD, kormányra kerülésre nincs esélye – emelte ki Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője a hvg.hu-nak. A szakértő arra is emlékeztetett: Merkel bejelentése nem volt sokkszerű, arra jó ideje számítani lehetett. (A kancellár maga arról beszélt, hogy nyár óta érlelődött benne a gondolat.)
Ennek megfelelően a piacokat sem érte sokként a hír: amikor az először, még a Die Zeit reggeli sajtóértesüléseként jelent meg a hír arról, hogy nem kívánja újrajelöltetni magát a CDU elnöki posztjára, az euró hirtelen bezuhant a dollárhoz képest, ám szinte azonnal visszapattant. Más kérdés, hogy ez sem tartott sokáig, a hír délutáni megerősítését, ha nem is drámai, de szabad szemmel kivehető, 0,2 százalék körüli gyengülés követte.
A kereskedők és az elemzők sem az esetleges negatív következményektől tartanak, hiszen a német reálgazdaság van annyira robosztus, hogy egy ilyen váltást – legalábbis rövid távon – fájdalommentesen átvészelhet, még ha az üzleti bizalom csökken is valamennyire. Ebben pedig maga Merkel is komoly szerepet játszik, elég arra gondolni, hogy 2005 óta tartó kancellársága idején a válság ellenére mélypontra csökkentette a munkanélküliséget, és korábbi pénzügyminiszterével, Wolfgang Schäubléval élére állt az államháztartás konszolidációjának is.
Az államadósság öt év alatt 80 százalékról 65 százalékra esett vissza, a költségvetés 2015 óta többlettel működik, és még a belső fogyasztást is sikerült felpörgetnie az európai gazdaság motorjának – az euróövezet problémáit elnézve igazán luxusnak tűnik, de amiatt érte rengeteg bírálat Berlint, hogy az exportorientált gazdaságot az elégtelen belső kereslet sérülékennyé teszi.
Ezzel a rózsás képpel együtt mégsem lehet lekicsinyelni annak a jelentőségét, hogy a kancellár fokozatosan kivonul a berlini vezetésből. A költségvetési szigor ugyanis nem csak Schauble és Merkel számára volt szentírás, de korábban Európán is sikerült átvernie.
A válság előtt és a válság idején ugyanis éppen a német kormány játszotta a vezető szerepet az unióban. Maga Merkel személyesen is komolyan kivette a részét abból, hogy sikerült kompromisszumra jutniuk az európai országoknak – emlékeztetett Trippon Mariann.
Emlékezhetünk persze arra is, hogy ez mennyire nem volt hálás szerep. A kancellár és pénzügyminisztere a vasszigort képviselték a 2010 utáni években – elég a többször fellángoló görög adósságválságra gondolni, amely egy idő után Athén és Berlin párbajává változott.
Az élre állni éppenséggel most is lenne miben – elég a Brexitre, az euróövezet reformjára, az új uniós költségvetésre, vagy éppen a jogállamisággal kapcsolatos, Magyarországgal szemben is megfogalmazott bírálatok kezelésére gondolni. A CIB vezető elemzője azonban úgy látja, ahogy Merkelnek egyre több energiáját köti le a belpolitikai helyzet megoldása, úgy gyengülhet nem csak európai fellépése, de az Emmanuel Macronnal meglévő német-francia tandem ereje is.
Ám ez se ma kezdődött: nyár elején a 2015-ben egymillió menekültet beengedő (és emiatt is sokat bírált) kancellár és belügyminisztere, Ernst Seehofer közötti feszültség a menekülthelyzet kezelésével kapcsolatban odáig fajult, hogy Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök az uniós protokollt felrúgva éppen Merkel megsegítésére szervezett egy minicsúcsot.
A menekültválság kezelése azóta sem oldódott meg, és a kormányválság ugyan elsimult, de Seehofer helyzete is meggyengült, hiszen a CDU általa vezetett bajor testvérpártja, a CSU is meggyengült az október közepén rendezett tartományi választáson.
Ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy Merkel került volna ki győztesen ebből a párbajból, sőt az elmúlt hónapok viaskodása a koalíciós partner SPD-t is meggyengítette. Így előrehozott választásokkal vagy anélkül, arra kell számítani, hogy a német politikai elit inkább magával lesz elfoglalva a következő időszakban. Ez pedig nem csak az euróövezeti reformoknál Merkelre számító francia államfőnek rossz hír, de azoknak is, akik erős európai fellépésre számítottak olyan nagy gazdaságpolitikai ügyekben is, mint a Donald Trumppal szembeni érdekérvényesítés.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.