szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rektor szerint még mindig nyitott a CEU a megállapodásra.

Levélben kérte az Európai Bizottság segítségét a CEU rektora. A november 2-i keltezésű, Frans Timmermansnak, a brüsszeli testület jogállamiságért felelős alelnökének címzett írásában ígéretei betartását kérte számon Michael Ignatieff.

A Politico által megszellőztetett levélben a rektor tájékoztatta Timmermanst arról, hogy a CEU teljesíti a Lex CEU előírásait, a magyar kormány azonban, az amerikai nagykövetnek tett ígérete ellenére nem írja alá a további működéshez szükséges megállapodást. A CEU vezetője október 25-én jelentette be, hogy ha egy hónapon belül nincs megegyezés, az intézmény fő tevékenységét Bécsbe helyezi át.

Ignatieff megemlítette a magyar kormányt elítélő Sargentini-jelentés elfogadását is, aminek szerinte „látszólag semmilyen hatása nincs a kormány viselkedésére annak ellenére, hogy még saját szövetségesei is megszavazták azt”.

Kiemelte, ha a CEU a megegyezés hiányában valóban kénytelen Bécsbe költözni, az precedenst teremt: „az európai történelemben első alkalommal fordul elő, hogy egy szabad oktatási intézménynek el kell hagynia egy EU-tagállamot”. Az intézménynek azt sem sikerült elérnie, hogy az Európai Bíróság meghallgassa, pedig a megkésett igazságtétel egyenlő a megtagadottal – írta.

Ha a CEU távozni kénytelen, az azt jelentené, hogy a tagállamokat tömörítő Tanács és az Európai Bizottság képtelen volt kiharcolni és biztosítani, hogy egy tagállam tartsa be a legfontosabb alapelveket és értékeket – áll a levélben. Ez teljességgel elfogadhatatlan és káros következmény Európa és intézményei számára – fogalmazott Ignatieff, és hozzátette: a CEU még mindig nyitott egy olyan megoldásra, amely garantálja, hogy Magyarországon működjön tovább.

(Politico)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!