szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda délelőtt tárgyalják a főváros költségvetését, volt is egy kis adok-kapok a közgyűlésben. Tarlós azt mondta, itt a választási év, sokkal ötletesebb hozzászólásokra számított. A költségvetést – annak 114 milliárd forintos hiányával és az erre vonatkozó 67 milliárd forintos hitelfelvételével együtt elfogadták.

Szerdán 10 óra 30 perckor kezdődött a fővárosi közgyűlés, amely során elfogadták a főváros idei költségvetését. 

A napirend előtt elhangzott néhány fontos információ, először is Tarlós István főpolgármester megerősítette: biztos, hogy Budapesten nem lesz Air Race, a főváros nem adta, és nem adja meg a területhasználati engedélyt.

Horváth Csaba ezután megkérdezte, hogy a választási évre tekintettel nem csökkentik-e egy évre 3 helyett a költségvetés érvényességet, de Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes válaszolt, hogy nem csökkentik.

Tokody Marcell jobbikos képviselő szerint a költségvetés csak bebetonozza azt a felállást, hogy a főváros semmit nem tud kezdeni az állam pénzügyi támogatása nélkül, azaz Budapest lényegében azt épít, amit a kormány akar.

Gy. Németh Erzsébet DK-s képviselő kérdésére, hogy található-e forrás a BKV dolgozóinak béremelésére, Tarlós István elmondta, igen, de konkrét összeget nem nevesítettek.

Karácsony Gergely zuglói polgármester megjegyezte, hogy sok aggodalomra okot adó pont van a költségvetési tervezetben, jelentős például a főváros adóssága, amit egy 67 milliárd forintos hitelfelvétellel csak tovább növelnének.

Tarlós István erre annyit jegyzett meg:

Karácsony Gergely többet beszélt már idén, amióta főpolgármester-jelölt szeretne lenni, mint tavaly egész évben. Akkor szám szerint 18 másodpercen át szólt csak hozzá ügyekhez

– jegyezte meg Tarlós. A főpolgármester a felvetésekre annyit reagált, ötletesebb ellenvetésekre és kritikákra számított. Horváth Csabáról azt mondta: a budapesti baloldaliak is elmondták róla a véleményüket. Ezért Tarlós annyit mondott:

Horváth Csaba most már a barátom, mindig védelmembe fogom venni ezentúl.

Az integrált viteldíjbeszedési elektronikus rendszerrel kapcsolatosan (e-jegyrendszer új néven) Horváth Csaba ismét kérdezett, szerinte el kellene számolni arról a 12 milliárd forintról, amit az e-jegyrendszerre eddig a főváros költött. Tarlós előbb kitért a válasz elől, majd Gy. Németh Erzsébet újra feltette. Szerinte a projekt visszakerül a nullára.

Horváth Csaba letaplózta Tarlóst

Horváth Csaba ezután megkérdezte Tarlóst, hogy: "megtenné-e, hogy nem viselkedik úgy, mint egy tapló". Erre Tarlós annyit mondott: "nem". Mire Horváth mondta, hogy "akkor jó". Hozzátette, az ügyben a főváros is megtette a feljelentését.

Tarlós elmagyarázta, a főváros csak az EBRD-szerződést kötötte az e-jegyrendszer ügyében, de azzal semmi baj nincs, a többit a főváros cégei kötötték.

Legkorábban 2020 végére lehet e-jegyrendszer

Az LMP-s Gál József kérdésére Tarlós elmondta: legkorábban 2020 végére vagy 2021 elejére valósulhat meg az e-jegyrendszer. Elismerte:

ez egy hibás projekt, ezt én nem is cáfolom, egy elrontott projektje mindenkinek lehet.

Elfogadták a költségvetést

A közgyűlés ezután húsz igen szavazattal, kilenc nem ellenében, egy tartózkodás mellett elfogadta a főváros költségvetését. A költségvetési rendelet az önkormányzat költségvetési bevételét 266 milliárd 39 millió 233 ezer forintban, kiadásait 380 milliárd 58 millió 282 ezer forintban állapítja meg.

Az így keletkező 114 milliárd 19 millió 49 ezer forintos hiányt az előző évek maradványának – 25 milliárd 372 millió 92 ezer forintos – igénybevételével, a hitelszerződések alapján lehívni tervezett 66 milliárd 718 millió 391 ezer forintból, valamint belföldi értékpapírok 27 milliárd 987 millió 314 ezer forintos bevételeiből finanszírozzák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!