szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem volt még arra példa, hogy az EU soros elnökségét ellátó tagállammal szemben fogalmazott meg kemény bírálatokat az Európai Bizottság.

„Késlekedés nélkül” elindítja a jogállamiság megsértése miatti eljárását Románia ellen az Európai Bizottság – derül ki abból a levélből, amelyet Frans Timmermans, a bizottság alelnöke címzett a bukaresti kormánynak. A Politico által megszerzett dokumentum pikantériája, hogy azt május 10-én címezték, vagyis mindössze egy nappal a nagyszebeni csúcs után, amikor mindenki – beleértve Jean-Claude Junckert, a bizottság elnökét is – nagy elismeréssel nyilatkozott a román elnökség szervezéséről. Arra pedig még nem volt példa, hogy hasonló kritika az EU soros elnökét érje.

A mostani négyoldalas levél az elmúlt néhány hónap eseményeinek a felsorolása a portál szerint. A bírók függetlenségével kapcsolatban az igazságszolgáltatásban dolgozók által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló speciális ügyészség létrehozását veti fel a bizottság – az erről szóló rendelkezés miatt a bírák és ügyészek sztrájkoltak is.

A korrupció esetében egyebek között az egyes bűncselekményeket érintő amnesztiarendeletet bírálja Brüsszel, és azt is felvetik, hogy a kormány sokszor sürgősségi rendeletekkel vezeti be a vitatott intézkedéseket, ami rendszerszinten kérdőjelezi meg a jogszabályalkotás transzparens, elszámolható, demokratikus működését, a hatalmi ágak együttműködését.

A levél – ellentétben a Magyarország ellen folyó, az Európai Parlament által kezdeményezett eljárástól – egy párbeszéd kezdetét jelentheti. Hasonló dialógus folyt a lengyel kormánnyal, igaz, sok eredménye nem volt. Romániával szemben egyébként az Európai Parlament is megfogalmazta kifogásait nem sokkal a Magyarországgal foglalkozó Sargentini-jelentés elfogadása után. Idén áprilisban Verá Jourová uniós igazságügyi biztos is arról beszélt az EP plénuma előtt, hogy a bizottság „növekvő aggodalommal, de rendkívül szoros figyelemmel követi az eseményeket”, mivel valós kockázata van annak, hogy Románia olyan lépéseket tesz, amelyek káros hatással vannak a jogállamiságra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!