A magyar cégeknél még mindig nem szokás időben utalni

Egyre több cég késik a számlákkal, és egyre többeknek tartoznak a partnerei.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
 A magyar cégeknél még mindig nem szokás időben utalni

Újra azt tapasztalják a magyar cégek, hogy egyre több partnerük késve fizet – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK).

Az MKIK GVI negyedéves konjunktúra felmérésében 400 cégvezető véleményét kérdezte meg a késedelmes fizetésről és láncartozásokról.

A vállalkozások 69 százalékának legalább egy üzleti partnere késedelmesen fizetett 2019 első fél évében, a válaszadók 34 százaléka pedig maga is tartozott beszállítóinak legalább egyszer a vizsgált időszakban.

A 69 százalékos arány nagy romlás 2018 második félévéhez képest, amikor csak 55 százalék volt a mutató. Pedig akkor úgy tűnt, hogy javul a helyzet, hiszen fél év alatt 8 százalékpont javulást mértek, mostanra azonban még a korábbihoz képest is rosszabb lett az arány.

A vizsgált négyből három létszámkategóriában a vállalatok 70 százalékának volt késedelmesen fizető partnere. A legkevésbé érintett cégek a 100-249 főt foglalkoztató középvállalatok voltak, de még ezeknek is a 66 százaléka kapcsolatban volt késve fizető partnerrel.

A késedelmes fizetés problémája legnagyobb arányban az építőiparban és az „egyéb gazdasági szolgáltatási szektor” nevű csoportban jelenik meg. 

Nőtt azoknak a partnereknek az aránya, akik több alkalommal késedelmesen fizettek, ezzel egy időben nagyságrendileg két és félszeresére nőtt a fizetési határidő után több mint egy héttel befolyó összeg aránya is – közölte az MKIK.

A lánctartozást tapasztaló cégek aránya a nagyvállalatok körében mindössze 4 százalékos, a 100-249 fő közötti cégeknél 16 százalékos, az 50-99 fős kategóriában 15 százalék, a legkisebb, 20-49 fő között foglalkoztató vállalkozások esetében pedig 23 százalék.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.