szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kihasználnák Kínával szemben a koronavírus-járvány miatt kialakult bizalmatlanságot.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az indiai élelmiszeripari miniszter, Harsimrat Kaur Badal szerint rendkívüli lehetőség nyílt meg a kelet-ázsiai országok előtt a fagyasztott ételek terén amiatt, hogy Kínában nem bíznak a megrendelők, az igény viszont egyre nagyobb az ilyen élelmiszerekre. Ezért segítik a helyi vállalkozásokat, hogy minél jobban kihasználhassák a helyzetet – adta hírül a Bloomberg.

Bár India második a világon élelmiszertermelésben, ebben a szektorban csak 10 százalékos a részesedése az infrastrukturális nehézségek miatt, amelyeket a hűtve tárolás okoz. Ezen – és más iparágak nehézségein is – segítene a kormány új terve, amelyekkel a fagyasztott és a készételek gyártását támogatják.

A miniszter azt is hozzátette, hogy kiaknázatlan egyelőre az ország potenciálja az organikus élelmiszerek termelésében.

Az indiai élelmiszerfeldolgozás az ország mezőgazdasági exportjának 25 százalékát teszi ki, ám minden évben 8 százalékot nő a kormány adatai alapján. Bár azt elismerik, hogy Kína előnyt élvez a gyártás és az alacsonyabb költségek miatt, a kormány úgy látja, hogy a koronavírus és az újragondolt beszerzési források miatt most elérkezett az ideális pillanat az előzésre. Ezért jelentős forrásokat fordítanak a hűtött tárolási megoldások, a szállítás és az élelmiszerparkok fejlesztésére is. Az országban 2022-re 60 milliárd dollárig pörgetnék a mezőgazdasági termékek exportját. Összehasonlításképp: 2017–18-ban 34,9 milliárd forint volt ez az adat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Zhvg

Nyers, fagyasztott vagy konzerv: eloszlatjuk a tévhiteket arról, melyik táplálóbb

A koronavírus-járvány alatt annál jobban csökkenthetjük a fertőzés veszélyét, minél kevesebbszer megyünk bevásárolni és az előre csomagolt termékek is biztonságosabbak. A hazai köztudatban még tartja magát, hogy tartózkodunk a konzervektől és a fagyasztott élelmiszerektől, mert azt hisszük, jóval kisebb a tápértékük. Sokan, még a tudatosan táplálkozók közül sem tudják, hogy számos zöldség esetében sokkal jobban járunk a főttel és a fagyasztottal, mintha „frissen”, nyersen fogyasztanánk.

Dobos Emese Gazdaság

Meglennénk, ha minden külföldi élelmiszer eltűnne a polcokról?

Tápérték, élelmiszerbiztonság, ökológiai lábnyom és az élelmiszerveszteség csökkentése: minden érv a helyi termelésű élelmiszerek mellett szólna. Magyarország még szerencsés ebből a szempontból, a Föld nagy részén azonban kivitelezhetetlen, hogy rövidüljön az ellátási lánc az élelmiszeriparban.