Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Határozatban döntött arról az Országgyűlés, hogy feltételeket szabtak a kormánynak, miként támogathatja az Európai Unió koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítését célzó hitelfelvételét.
A parlament rendkívüli ülésének második, befejező napja reggel 9 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődött, majd elfogadták azt a határozatot, ami kiköti, hogyan támogatható magyar részről a következő uniós költségvetés és a hozzá kapcsolódó uniós hitelből finanszírozott helyreállítási program.
A kormánypártok azért nyújtották be az EU-s hitelfelvétellel kapcsolatos indítványukat és kezdeményezték a Ház rendkívüli ülését, mert a pénteken megrendezendő uniós csúcson tárgyalnak annak a 750 milliárd eurós hitelnek a felvételéről, amelyért a tagállamok vállalják a garanciát.
A határozat szerint a találkozón részt vevő magyar miniszterelnöknek a következő szempontokat kell figyelembe vennie ahhoz, hogy támogassa az egyhangúsággal elfogadandó javaslatot:
A határozati javaslatról bővebben ebben a cikkben írtunk.
Hétfőn 123 igen szavazattal, 13 nem mellett elfogadták, hogy kedden kivételes eljárásban tárgyaljanak a kérdésről.
Nem csatolják fel |
A határozati javaslat parlamenti vitája Kövér László házelnök felszólalásával kezdődött. Leszögezte: senkinek se legyen illúziója, se Brüsszelben, se itthon, az „Országgyűlés nem fog a helyreállítási csomaghoz kötött semmilyen politikai feltételt elfogadni”. A koronavírus gazdasági hatásaival kapcsolatos európai uniós gazdasági intézkedésekről szóló kormánypárti javaslatot ismertetve Kövér László kiemelte: ha az uniós tagállamok közösen veszik fel a hitelt, a feltételekről is közösen kell dönteniük. Erre a hitelre Magyarországnak nem lenne szüksége, de a déli tagállamok iránti szolidaritásból és az EU működőképességének megőrzése érdekében „egyszeri, a rendkívüli helyzet által kikényszerített kivételes eszközként” hajlandó hozzájárulni – közölte. Hozzátette: de csak akkor, ha mindez kizárólag az EU bajba jutott gazdaságainak stabilizálását és az egész gazdasági közösség versenyképesebbé tételének megalapozását, „nem pedig a IV. Német-Római Szent Birodalom létrehozatalának előmozdítását szolgálja”. Kövér szerint a haza nem eladó, nem azért csatlakoztunk az EU-hoz, mert nemzeti érdekeink érvényesítésére ez tűnik a legmegfelelőbb keretnek. „Nem vagyunk hajlandóak önként felcsatolni a nyakörvet, ahol a lánc végét olyanok fogják, akiknek feltett szándékuk a közép- és kelet-európai kisállamok újbóli gyarmati alávetése.” A vitában felszólalt Deutsch Tamás (a Fidesz EP-képviselője), Dobrev Klára (DK-s EP-képviselő), Harangozó Tamás (MSZP-s, nem EP-képviselő, honi honatya, elmondta, az MSZP nem vesz részt a szavazásban), Balczó Zoltán (Jobbik, országgyűlési képviselő), Ungár Péter (LMP, országgyűlési képviselő, ők sem vesznek részt a szavazásban). Felszólalt Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője is, kapott is 40 másodpercet. Utána az LMP hiába adott volna át pár percet a Momentumnak, a levezető elnök ezt nem engedte. |
Múlt pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor is beszélt arról, hogy fázik a hitelfelvételtől, „a magyar ember fejében – szerintem helyesen – megszólal a vészcsengő azonnal, hogyha adósságról van szó”.
Én nem is szeretem ezt a megoldást, és mi látnánk más megoldásokat is, de az igazság az, hogy huszonheten vagyunk – most, hogy a britek távoztak, már csak huszonheten vagyunk – az unióban, és itt vannak nagyfiúk is: németek, franciák, akik megegyeztek egymással, és a déliek, akik leginkább rászorulnak egy gyors pénzügyi injekcióra, szintén ezt a megoldást támogatják. Meg tudnánk vétózni, mert egyhangú döntés kell, tehát Magyarország mondhatná azt, hogy nem, huszonhat országgal találnánk magunkat szembe, és ha bent vagy egy közösségben, és mi a közösség tagjai vagyunk, akkor ezt csak a legvégső esetben szabad megtenni a nemzeti érdekeid szempontjából – fogalmazott.
Nem Orbánon fog múlni, lesz-e megállapodás az EU-költségvetésről
Nagyon távoliak az álláspontok az EU-s mentőalappal kapcsolatban. Messze nem Orbán Viktoron múlik, lesz-e megállapodás a pénteki, az új uniós költségvetésről szóló EU-csúcson.
Már akkor kimondta Orbán, hogy feltételei vannak. A közösségnek deklarálnia kell, hogy ezt a pénzt csak a gazdaságok fejlesztésére lehet költeni, a pénzosztás legyen igazságos és rugalmas, valamint ne keverjék bele a politikát.
A magyar miniszterelnök nem véletlenül mondta ezt, ugyanis az EU-ban újra előkerült az a régi vita, hogy kössék-e jogállami kritériumokhoz az uniós támogatásokat. Néhány napja, a féléves német elnökség programját ismertető Angela Merkel kancellár is arról beszélt, hogy akkor is szóvá teszik a jogállamiság csorbulását, ha Orbán Viktorról van szó. Merkel szerint nézeteltérés van közte és a magyar miniszterelnök között azzal kapcsolatban, hogy mi történik Magyarországon.
Elmondta, semmifajta világjárvány nem lehet ürügy a demokratikus jogok csorbítására, az emberi jogokat nagyon rövid ideig és nagyon indokolt esetben szabad csak korlátozni, leszögezte azt is, hogy nem nevezhető demokráciának az a rendszer, ahol az ellenzéki hangok vagy a sokszínűség nem kívánatos.
Orbán a már említett múlt pénteki rádióinterjúban erre is reagálva kijelentette, a másik feltétele az EU-s hitelfelvételhez az, hogy ne keverjék a politikát és a gazdaságot. „Ez a legsúlyosabb feltétel” – mondta. Szerinte ugyanis a kettő keverése „szokássá vált, különösen a nagyszájú liberálisok szokták, a baloldal szokta ezt csinálni, hogy állandóan azzal fenyegeti a neki nem tetsző országokat meg politikai szereplőket, hogy majd pénzügyi szankciókat fűznek a magatartáshoz.” Orbán szerint ez civilizálatlan viselkedés, ráadásul úgy fogalmazott, ha összeméri a „magyar jogállamiságot a német jogállamisággal, akkor lehet, hogy abból mi kerülünk ki győztesen”.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pénteken ismertette a tanács elé kerülő javaslatot a hétéves költségvetésről és a hitelről. Akkor kiderül, hogy egyre kisebb az esélye, hogy ne kössék politikai feltételekhez az EU-pénzeket. Ugyanis ő is ragaszkodik ahhoz, hogy a következő uniós költségvetés és a hozzá kapcsolódó helyreállítási alap forrásainak elosztásakor figyelembe vegyék azt, egy tagország mennyire tartja tiszteletben a jogállamiságot és az európai alapértékeket.
Egyre kisebb az esélye, hogy ne kössék politikai feltételekhez az EU-pénzeket
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bemutatta az új EU-költségvetésre vonatkozó javaslatait. Nem a jogállamiság az egyetlen szigorú pont benne.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
A másik azt válaszolta, hogy ő nem tett ilyet. Ez is szerepel a június 12-én történt katasztrófa vizsgálati jelentésében.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.