Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Akik megmaradtak teljes állásban a válság alatt, azoknak átlagosan 8,6 százalékkal nőtt a fizetésük.
438 200 forint volt a bruttó átlagkereset 2020 novemberében – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ez 8,6 százalékos növekedés volt az egy évvel korábbihoz képest. A nettó átlagkereset a kedvezményeket is figyelembe véve 300 200 forint volt.
Ez az 5 fősnél nagyobb cégeknél teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresetét jelenti. Vagyis ha valakit részmunkaidőre küldtek a válság miatt, annak a fizetése nem számít bele a statisztikába, ahogy a legkisebb, jellemzően alacsonyabb fizetést kínáló cégeknél dolgozók sem.
A novemberi adat így is kiugróan magas, de ez szinte minden évben így szokott lenni, ekkor ugyanis már sok cégnél osztanak év végi jutalmat vagy prémiumot. A KSH úgy számol, hogy ezek nélkül 375 700 forint lett volna az átlag.
2020 első tizenegy hónapjában a legmagasabb átlagkereset a pénzügyi és biztosítási szakmában volt, havi bruttó 699 400 forint. A legrosszabbul pedig a szálláshely-szolgáltatás fizetett, ott valószínűleg amiatt, hogy a lezárások alatt fizetéscsökkentéssel próbált spórolni sok cég, a teljes állásban megmaradt dolgozók átlagos fizetése havi bruttó 250 700 forint volt.
Mivel eközben az infláció 3,4 százalélkos volt, a reálkereset 6,0 százalékkal nőtt.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.