szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy az Európai Unió által nyújtott válságkezelő támogatás nem a kormányé, nem egyik vagy másik párté, az a magyar embereket és a magyar vállalkozásokat illeti meg.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egyeztetésre szólította fel Karácsony Gergely főpolgármester Orbán Viktor miniszterelnököt a Helyreállítási és Rezilinciaépítési Eszköz (RFF) ügyében a Facebook-oldalán is közzétett levélben. Ez az a 750 milliárd eurós keret, amelyet az Európai Unió a tagállamok gazdaságának talpraállítására, digitalizálására és zöldítésére fordít, és amelyből Magyarországot 6,3 millió euró illet meg.

Karácsony szerint elengedhetetlen, hogy a kormány a járvány és a gazdasági válság okozta kihívásokkal szembesülve változtasson az európai források felhasználásával kapcsolatos eddigi gyakorlatán. Ezt az is indokolja – írta –, hogy Magyarország az Európai Csalás Elleni Hivatal szégyenlistájának élére került, illetve hogy a költségvetés gazdaságvédelemre szánt forrásainak jelentős részét olyan célokra költötték, amelyeknek sem a gazdaság védelméhez, sem a munkahelyek megőrzéséhez semmi közük nincsen.

A gazdaságvédelemre szánt pénzeknek legfeljebb a negyede mehetett válságkezelésre

A főpolgármester hangsúlyozta: az Európai Parlament úgy hagyta jóvá a megállapodást az RFF forrásainak felhasználásáról, hogy a tagállami kormányokat az önkormányzatokkal való előzetes egyeztetésre kötelezte. Ennek ellenére mindeddig „csak meglehetősen vázlatos, inkább lózungszerű dokumentumokat tárt a magyar nyilvánosság elé, miközben Brüsszelben minden érdemi előzetes konzultáció nélkül kezdett egyeztetéseket. Ugyan a Miniszterelnökség államtitkára, Orbán Balázs úr parlamenti felszólalásában azt állította, hogy 15 ezer szakemberrel egyeztettek, és önkormányzati szövetségeket is felkértek a véleményezésre, ám ezeknek az egyeztetéseknek nincs nyoma sehol.”

Karácsony szerint a három legnagyobb önkormányzati szövetség – a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége – semmiféle egyeztetési szándékról nem tud.

Azt is írta, szeretné hinni, hogy a kormány a helyreállítási támogatás felhasználásakor nem úgy jár el, mint ahogy a következő hét év uniós költségvetésében szereplő források elosztását tervezi a fővárosban: „Budapest valós igényei, a főváros hosszú távú jövőjét szolgáló fejlesztések helyett, a megválasztott városvezetés megkerülésével nagyobb részt presztízsberuházásokra, lopakodó olimpiára költenék a pénzt”. És azt is reméli, hogy a kormány „nem követte el ismét azt a hibát, hogy a helyreállítási támogatásokról megint csak politikai alapon, kizárólag kormánypárti polgármesterekkel folytatott egyeztetéseket”.

A kormány csak unióspénz-morzsákat enged Budapestre, azokat is főleg a saját projektjeire

Az Európai Unió által nyújtott válságkezelő támogatás ugyanis nem a kormányé, nem egyik vagy másik párté, az a magyar embereket és a magyar vállalkozásokat illeti meg”

– hangsúlyozta. Hozzátette azt is, hogy nem pusztán az Európai Parlament előírása, hanem amiatt is szükséges volna az egyeztetés, mert az Európai Unió által elfogadott célok elérése – a digitalizáció, a zöld fejlesztések és a klímavédelem – jelentős részben a településeken, köztük a városokban és Budapesten valósíthatók meg.

Felszólítom tehát miniszterelnök urat, hogy a kormány haladéktalanul kezdjen egyeztetést a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz forrásainak felhasználásáról minden magyar önkormányzati szövetséggel, és a velük való megállapodás hiányában ne nyújtson be programokat Brüsszelben”

– tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Bizottsági levél ugyan nem volt a magyar közbeszerzések kritikájáról, de a probléma nagyon is létezik

Brüsszel jóváhagyása nélkül nem jutnak forrásokhoz a tagállamok a helyreállítási alapból, ezért már most komoly egyeztetések folynak a fővárosok és az Európai Bizottság között. A kifizetéseknél szerepet fognak játszani az úgynevezett országspecifikus ajánlások, amelyek Magyarország esetében sok kritikát fogalmaznak meg a korrupció és a közbeszerzések átláthatatlansága miatt.