Formálisan is elismerte Kim Dzsong Un, hogy élelmiszerhiánnyal küzd az országa – adta hírül a BBC. Az észak-koreai diktátor ezzel hívta ülésre vezető tisztségviselőit:
Feszült a nép élelmezésének helyzete.
A BBC olyan jelentésekről is tud, amelyek szerint Észak-Koreában mostanra egy kilogramm banánért 45 dollárt, azaz több mint 13 ezer forintnak megfelelő összeget is elkérnek.
A koronavírus-járvány kitörésekor lezárták Észak-Korea határait, a fertőzés terjedését a rezsim szerint ezzel sikerült is megállítani. Csakhogy idő közben összeomlott a kereskedelmük Kínával, ahonnan élelmiszert, műtrágyát és üzemanyagot importáltak. Az országot emellett rengeteg nemzetközi szankció is sújtja Kim Dzsong Un politikájának következményeként. Ő maga azonban nem ezeket, hanem csak a tavalyi tájfunokat és áradásokat okolta a küszöbön álló éhínségért.
Az ülésen a BBC szerint az élelmezési problémák mellett azt is megállapította Kim Dzsong Un, hogy a tavalyi év azonos időszakához képest negyedével nőtt az ország ipari termelése. Állítólag a Dél-Koreával, valamint az Egyesült Államokkal való kapcsolatokról is tárgyaltak az észak-koreai tisztségviselők, de arról, hogy mire jutottak, nem jelent meg hivatalos tájékoztatás.
Kim Dzsong Un nemrég azzal került a hírekbe, hogy jól láthatóan lefogyott. A dél-koreai sajtó már ekkor arról spekulált, hogy az éhező tömegek előtt akarhatja őrizni tekintélyét azzal, hogy kevésbé tűnik túlsúlyosnak.
Észak-Koreában legutóbb a Szovjetunió összeomlását követően, az 1990-es években volt éhínség. Egyes becslések szerint akár 3 millióan is meghalhattak.
Hivatalosan nemhogy koronavírus-járvány, de fertőzés sincs Észak-Koreában, mivel az ország határait már 2020 januárjában lezárták. A vírusválság ugyanakkor rendkívüli mértékben megviseli a világtól elzárkózó kommunista diktatúrát - derül ki a BBC és a Deutsche Welle összeállításaiból.