szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Május óta nem volt ennyire gyenge a forint, a globális bizonytalanság és az MNB újabb lépéseit megelőző várakozás magyarázhatja az árfolyamváltozást.

Nagyot esett a forint árfolyama: reggel még 353-354 forintot kellett adni egy euróért, délután közepére már 357-nél is járt az árfolyam. Ennél gyengébb utoljára május közepén volt a forint.

A gyengülést részben külső okok magyarázzák, az elmúlt napokban véget ért a korábbi nyugodt időszak a piacon, ahogy nő a bizonytalanság, a kockázatkerülő befektetők inkább dollárba viszik át a pénzüket, ez pedig gyengíti a forintot is – mondta kérdésünkre Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. De magyarországi ok is van a gyengülés mögött a szakértő szerint: a piacokon azt várják, hogy kiderüljön, a Magyar Nemzeti Bank a júniusi szigorítás után a jövőben is elég agresszíven lép-e fel az infláció letöréséért.

A júniusi inflációs adatot csütörtök reggel teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal. Ezt sokan várhatják, emlékezetes ugyanis, hogy amikor egy hónappal ezelőtt a májusi számot kiadták, az MNB vezetői percekkel később már megígérték, hogy felemelik az alapkamatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bank360.hu Ingatlan

Hogyan hat majd a hitelekre, ha az MNB valóban hozzányúl az alapkamathoz?

Az elmúlt hetekben többször utalt rá a jegybank Monetáris Tanácsa, hogy az alapkamat emelésére készül, bár az emelés mértéke jelenleg még bizonytalan. Milyen hatással lehet a lakossági hitelekre egy esetleges kamatemelés, egyáltalán befolyásolja-e a piacot, ha szigorít a jegybank - ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.