Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Május elején volt a forint utoljára gyengébb, mint most. Az MNB-re vár a piac.
Miután a múlt héten napokig 357-360 között mozgott a forint/euró árfolyam, a hétfői kereskedés kezdésekor gyengülni kezdett, és azóta sem áll túl jól. Késő délelőtt már 361,78 forintot is kellett adni egy euróért.
A gyengülésnek vannak a magyar gazdaságtól független okai is: hétfő délelőtt szinte egész Európában gyengén teljesítettek a tőzsdék, főleg a német üzleti hangulat meglepően gyenge indexe számított rossz hírnek. Logikus lenne, hogy emiatt az euró essen, de a kockázatkerülő befektetők a közép- és kelet-európai devizákat sem szívesen választják, inkább dollárba vagy aranyba viszik át a pénzüket, így ezek is gyengülnek. Az sem segíti a forintot, hogy a járvány és a gazdasági helyzet miatt az egész világon nagyobb a bizonytalanság, ez a mienkhez hasonló országok devizáitól is elriaszthat sokakat.
De magyar okokat is érdemes a gyengülés mögött keresni: a piacon egyre feszültebben várják a Magyar Nemzeti Bank keddi kamatdöntését. Egy hónapja ilyenkor az 5,1 százalékos inflációs adatra válaszul az MNB megemelte az alapkamatot, de ez nem volt elég ahhoz, hogy letörjék az inflációt. A két hete publikált inflációs mutató közel kilencéves rekordot jelentett, 5,3 százalékos volt, így most azt figyelheti mindenki, hogy kedden milyen lépést jelent be a jegybank.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.