Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara megtámadta Karácsony Gergely egyik népszavazási kérdését, és több kamarai vezető állítja, hogy nem volt erről egyeztetés, a kamara hivatalos kommunikációja pedig arra sem válaszol, hogy ki vagy kik döntöttek a kérdés megtámadásáról – tudta meg a hvg.hu. Csakhogy úgy tűnik, senki nem akar hivatalos úton is panaszt tenni.
Két magánszemély mellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) is megtámadta Karácsony Gergely népszavazási kezdeményezését arról, hogy az álláskeresési járadékot 3 helyett 9 hónapig folyósítsák – adtuk hírül a múlt héten a Nemzeti Választási Iroda közleménye nyomán. Az MKIK lépéséről szóló híreket megjelenése után gyors telefonálgatásba kezdtek a megyei kamarák vezetői, ugyanis sokan közülük csak a médiából tudták meg, hogy az országos szervezet mit lépett.
„Általános döbbenet” fogadta a népszavazási kezdeményezés megtámadását kamarai forrásaink szerint. Azt több megyei kamarai vezető egybehangzóan állítja:
nincs arról tudomásuk, hogy bármilyen egyeztetés lett volna, mielőtt az MKIK nekiment Karácsony kérdésének.
3-ról 9 hónapra emelné Karácsony a munkanélküliek segélyezésének időszakát |
A főpolgármester népszavazási kezdeményezései közül a legtöbbet a Fudan Egyetemmel kapcsolatos kérdéssel foglalkoznak, ennek az árnyékában maradt az, amelyet az MKIK megtámadott. Ez úgy hangzik: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?” Az álláskeresési járadékra átnevezett munkanélküli segély most mindössze 90 napig jár. Ez a szabály 2011 óta él, az előtt 9 hónap volt az időszak, épp annyi, amennyire Karácsony most visszaállítaná. Az EU legrövidebb ideig járó munkanélküli-ellátása a magyar, emiatt az Európai Bizottság számtalanszor bírálta a magyar kormányt, mondván, ennyi idő nem elegendő arra, hogy valaki új állást tudjon találni. ![]() Karácsony Gergely Varjas Ádám |
Nem ez az egyetlen konfliktusforrás a megyei kamarák és az MKIK között. Az amúgy is sokak szemét csípi a beszámolók szerint, hogy Parragh László MKIK-elnök gyakran tesz nyilatkozatokat politikailag megosztó kérdésekben. De ahogy egyikük, névtelenséget kérve, a hvg.hu-nak fogalmazott: „Nem tudunk mit csinálni, Parragh László megválasztott elnök”.
Azt elismerik, hogy Parraghnak van joga nyilatkozni anélkül, hogy minden mondatát egyeztetné másokkal előtte, de sokak szerint zavaró, hogy a közvélemény összemoshatja az MKIK-elnök és az MKIK álláspontját, különösen olyan ügyekben, amelyekről ha megkérdeznék a kamara elnökségét vagy tagságát, még az sem biztos, hogy egyértelmű többsége lenne Parragh véleményének. Ilyen volt legutóbb az iparűzési adó rendszerének átalakítása, vagy szintén idén szeptemberben az ötlet, hogy nem kellene egyezkedni a minimálbérről, ahogy az az ötlet is az ő nevéhez fűződik, hogy a koronavírus elleni oltást kötelezővé tegyék. De ezeknek legalább van közük a gazdasághoz, nem úgy, mint amikor az Országos Szakmai Tanévnyitón azt magyarázta, hogy nehezen viseli, ha a gyerekének a tornatanára meleg. „Parragh úr a rossz rendőr” – mondta erről egy területi kamarai vezető.
A népszavazási kérdés megtámadása azonban ennél tovább mutat. Többen azt is felvetették: nem csak egyszerűen problémás, hogy egy sok vitát kiváltó és átpolitizált ügybe beleáll a kamara, küldöttgyűlés összehívása vagy a megyei elnökök megkérdezése nélkül szabályellenes volt egy ilyen döntést meghozni.
Ezen a ponton logikusan adja magát a kérdés: pontosan ki volt az, aki a kamara nevében döntött a népszavazási kérdés megtámadásáról? Parragh László személyesen, vagy az elnökség, netán a kamarának valamely más testülete? Hogy tisztázzuk ezt a kérdést, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarához fordultunk, ahonnan a következő válasz érkezett:
Nem szeretnénk ezzel kapcsolatban több információt megosztani.
Így azt sem tudhattuk meg, hogy pontosan mire hivatkozva támadta meg a kamara a kérdést.
Abban teljes az egyetértés, hogy ha meg akarnák vizsgálni, szabályos-e egy ilyen döntéshozatal, jókora vita jöhetne. Az MKIK alapszabálya konkrétan nem nevesíti, ki hozhat meg egy ilyen döntést. Az országos kamara döntéshozatala alapvetően három szintre épül:
Az első ránézésre is egyértelműnek tűnik, a jogi vita azon dőlne el, hogy az álláskeresési járadékról szóló népszavazási kérdés megtámadása a gazdaság működésének általános feltételeit érintő ügynek számít-e, így az elnökség hatáskörébe tartozik-e.
Csakhogy nem véletlenül feltételes módú az előző mondat: egyelőre úgy tűnik, senki nem indít eljárást.
A legfontosabb oknak azonban az tűnik: nem akarják az oroszlán bajszát rángatni – ez egyben magyarázza azt is, hogy miért kértek névtelenséget a nekünk nyilatkozók is. Ahogy egyikük magyarázta: a területi kamarai vezetők a kamarai feladataikat fizetés nélkül csinálják, a munkájuk mellett, ráadásul alapvetően a cégvilágból érkező emberekről van szó, akik az országos politikai harcokba nem akarnak belemenni. Főleg akkor nem, ha nem tudják pontosan, mekkora esélyük lenne a sikerre. Így pedig jobb híján személyesen próbálják meggyőzni az elnököt, hogy óvatosabban nyilatkozzon.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.