szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Bíróság előtt az egykori rendőrtiszt, aki politikusok, üzletemberek piszkos ügyeit intézte évtizedeken át.

Akár 109 éves börtönbüntetést is kaphat a 70 éves José Manuel Villarejo, mert adatokat gyűjtött a politikai és gazdasági elitről, amelynek tagjai aztán fel is használták a kompromittáló dokumentumokat egymás ellen. Több mint 40 terabájt információt foglalt le a rendőrség, amikor 2017-ben letartóztatta az egykori kollégát. Vele együtt több mint két tucat vádlott áll a bíróság előtt – köztük a neje és a fia, valamint több magas rangú rendőrtiszt. A tárgyalás első napján Villarejo ártatlannak vallotta magát.

„Remélem, hogy nem népbírósági ítélet születik, amely olyan, mint a lincselés a westernfilmekben” – mondta az újságíróknak, akik nagy számban követik az utóbbi idők legnagyobb spanyol közéleti botrány perét.

A királyi család is érintett

Villarejo éveken keresztül azért kapott fizetést több nagyvállalatnál, hogy kompromittáló adatokat gyűjtsön a döntéshozókról, akiket azután ily módon meg lehetett zsarolni. A különösen kínos az ügyben az, hogy kiderült: a rendőrség nyakig benne volt a politikai és a gazdasági elit belső harcaiban.

Három évvel ezelőtt azért kényszerült lemondásra a konzervatív Néppárt, mert korrupciós ügyei napvilágra kerültek. A rendőrség évtizedek óta tudott az ügyekről, de nem csinált semmit.

Hasonló a helyzet a nyugalomba vonult uralkodó, Juan Carlos esetében is, aki nagyszabású korrupciós ügy miatt külföldre ment, hogy „ne okozzon gondot a királyi családnak, mindenekelőtt fiának, az uralkodónak”.

Januárban Villarejot felmentették, pedig a titkosszolgálat főnökét vádolta meg azzal, hogy az életveszélyesen megfenyegette az exkirály kedvesét, Corinna Larsent. A nő a bíróság előtt azt vallotta, hogy a titkosszolgálat ügynökei folyamatosan zaklatták, miután szakított Juan Carlos királlyal, aki 2014-ben mondott le, mert szorult körülötte a hurok. Szerelmi és korrupciós botrányai miatt népszerűsége a minimálisra csökkent, ezért gyorsan átadta a királyi koronát fiának. A titkosszolgálat nem véletlenül zaklatta az exkirály exkedvesét. Attól tartottak ugyanis, hogy a nő kitálal a bíróság előtt a királyi ház igencsak kétséges pénzügyeiről.

Corinna Larsen azért találkozott a mostani fővádlottal, mert védelmet remélt tőle a titkosszolgálattal szemben. „Asszonyom, nem garantálhatom az ön és gyermekei életét, csak ha betart bizonyos biztonsági intézkedéseket” – mondta akkor Villarejo, aki most bírósági előtt áll hasonló ügyek miatt.

Mi lesz, ha a „technikus” kitálal?

„Akik azt hiszik, hogy úgy megyek a bíróságra, mint bárány a vágóhídra, azok nagyot tévednek” – nyilatkozta a Politicónak az egykori rendőrtiszt, akinek az eposzi jelzője felsőbb körökben a technikus volt.

„Sohasem voltam a háború híve, de sose futottam el a harc elől” – fenyegetőzött Villarejo, aki nagyon sokat tud az egész elitről, melynek tagjai nemcsak kompromittáló dokumentumokat rendeltek tőle, de azt is elvárták, hogy az ellenük irányuló rendőri vizsgálatokat megakadályozza. Letizia királyné jógaoktatója például őt bérelte fel, hogy elsikálja kínos ügyét, amelyben szexuális zaklatással vádolták.

Az egykori néppárti belügyminiszter is szerepel a vádlottak között, mert megpróbálta eltussolni pártjának korrupciós botrányát.

„A Watergate-ügy ehhez képest gyerekjáték” – írta az El Diario főszerkesztője. Egész hálózat működött ugyanis, melynek tagjai a rendőrség és a titkosszolgálat tisztjei voltak. Villarejo ezt nem is tagadja. Sőt azt állítja, hogy a titkosszolgálat az egyik fő megrendelője volt.

A jelenlegi szocialista kormányzat viszonylag kevésbé érintett, de a lapok emlékeztetnek a főügyész kétséges döntéseire. Dolores Delgado, aki korábban igazságügyi miniszter volt, leváltott egy korrupciós ügyeket vizsgáló ügyészt. 2018-ban napvilágra került egy hangfelvétel, melyen barátilag viccelődött a mostani fővádlottal. Villarejo ugyanis profi módon felvételeket készített a fontos ügyekről, amikor magas rangú vezetők arra kérték, hogy szerezzen kompromittáló dokumentumokat másokról, vagy intézzen el valamilyen kényes megbízatást. Ez a több ezer hangfelvétel teszi magabiztossá az egykori rendőrtisztet, aki 109 éves börtönbüntetést is kaphat, ha minden vádpontban bűnösnek találják Spanyolországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!