szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2017-es, több százmilliós rablás elkövetői utáni nyomozás több mint 4 és fél éve folyik, de gyanúsított még mindig nincs – derült ki a belügyminiszter és a legfőbb ügyész közléséből.

Továbbra sincs kézzelfogható eredménye, így gyanúsítottja sem annak a több mint négy és fél éve folyó nyomozásnak, amelyben az Orbán-kormány letelepedési kötvénybizniszéből nagyot szakító egyik vállalkozás, az Arton Capital elleni 2017-es rablás elkövetői után kutatnak. Ez a Polt Péter legfőbb ügyész, illetve Pintér Sándor belügyminiszter államtitkárának válaszaiból derül ki, melyeket Demeter Márta ellenzéki képviselő írásbeli kérdéseire adtak november 2-án.

Ez azt jelenti, hogy nincs változás ahhoz képest, amikor ugyanezt a hvg.hu kérdezte a rendőrségtől idén május végén. A bűncselekménynek annak ellenére nincs gyanúsítottja, hogy a rendőrség kezdetben nagy erőkkel és talán még nagyobb titokban kezdte felgöngyölíteni az ügyet, miután 2017 áprilisában ismeretlenek betörtek a letelepedési kötvényeket forgalmazó cég belvárosi, Hajós utcai irodájába, ahonnan jelentős mennyiségű eurót loptak el, és bizalmas iratokhoz is hozzáférhettek.

Fazekas István

Az Arton Capital Hungary Kft.-t ért közvetlen pénzügyi veszteség 200 millió forintra tehető, mivel a cég a 2017-es üzleti beszámolójában ekkora összeget tüntetett fel a káreseményeket jelző rubrikába. Az ügyben már kezdetben felmerült, hogy a betörés belső munka lehetett, de legalábbis a rablókat belső ember, informátor segíthette. A betörők ugyanis a hátsó bejáraton jutottak be az irodába úgy, hogy saját kulccsal nyitották ki a biztonsági zárat, és kóddal kapcsolták ki a riasztót. Azt is tudták, hogy hol van a falba épített rejtett széf és a központi szerver, rajta az ügyfelek adataival.

A cég ügyvezetője és tulajdonosa, a bolgár származású üzletasszony Balogh Radostina – Rogán Antal miniszter egyetemi évfolyamtársa – a rablás ellenére jó évet záró cégből a 2017-es év után csaknem 300 millió forint osztalékot vett ki. Pedig a kormány abban az évben már leállította a letelepedési kötvénybizniszt, ám még a hajrában, az év első 3 hónapjában (vagyis a betörés előtt) a cég több kötvényt adott el, mint az azt megelőző 3 évben.

A sok ügyfél ellenére, akiknek fejenként 60 ezer eurót kellett fizetniük az Artonnak az ügyintézésért, a cégnek 2017-ben mindössze 79 millió forint árbevétele volt, holott a jutalékból 7,2 milliárd forintnak kellett volna összejönnie. Csakhogy a bevétel nem a kft.-nél jelentkezett, mivel az a kereskedési engedélyét – így az ebből befolyó bevételt – átadta egy másik, az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett European Bond Program Management Consultancy nevű cégnek.

A kötvénybiznisznek vége, de az Arton Capital még működő cég, sőt a mérlegadatok szerint egyre jobban megy neki. Noha minimális bevétel mellett 2018-at és 2019-et, valamint 0 forint bevétel mellett a 2020-as évet is milliárdos nagyságrendű üzemi veszteséggel zárta, adózott eredménye mindhárom évben 300 millió forint fölötti pluszban volt.

Fazekas István

Az Arton mellett a bolgár üzletasszonynak más vállalkozásai is vannak. Szintén a Hajós utca 25.-be van bejelentve például az éttermi vendéglátással foglalkozó, de veszteséges – a tavalyi évet 66 milliós mínusszal záró – Hajós Bisztró Kft., valamint a 2020 elején alapított, a tavalyi évet 3 milliós bevétel mellett 1,8 milliós profittal záró Oui ma Cuisine Kft., amelynek szintén ő a tulajdonosa. Balogh Radostina érdekeltsége egy bevétel- és profitmentes ingatlanberuházó, illetve egy cipőkereskedő cég is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!