Tetszett a cikk?

Év közepére kellett volna végezni a tárgyalásokkal, de végül megtalálták a közös hangot. Három téren jönnek lényeges változások, zöldebb és fenntarthatóbb lesz az EU legnagyobb beruházása.

Elfogadta az Európai Parlament a Közös Agrárpolitika (KAP) 2023 és 2027 között érvényes feltételeinek parlamenti olvasatait. A KAP – bár összességében az elmúlt európai ciklusokon keresztül csökkent – továbbra is az Európai Unió legnagyobb kifizetését jelenti, 2021 és 2027 között 387 milliárd euró jut a mezőgazdasági fejlesztésekre és a gazdák támogatására, beleértve az EU 8 milliárdos helyreállítási alapjának agrikulturális beruházásokra szánt összegeit.

A reformok három témát érintenek, ezek a horizontális (ágazatokon átívelő központi gazdasági) szabályozások, a közös piaci kérdések, valamint az országok saját stratégiai tervei. Utóbbi terén Magyarországnak azt ajánlotta az Európai Bizottság, hogy csökkentse a különböző méretű gazdálkodások közötti bérkülönbségeket, támogassa a logisztikai fejlesztéseket (hogy a kisgazdák piaci alapon fejlődhessenek), lépjen proaktívan a vízhiány és a fenntarthatóság kérdésében, valamint tegye vonzóbbá a vidéket, állítsa meg annak elnéptelenedését. Bár Magyarország lassan halad e téren, a KAP elfogadásával december 31-ig véglegesíteni kell a tagállami terveket. Többek között ezekről is szó esett Nagy István agrárminiszterrel készített interjúnkban.

Nagy István agrárminiszter: Látjuk a kínai rémtörténeteket, nem szeretnénk odáig eljutni

A magyar élelmiszerek forgalmának növelése ma már leginkább a fogyasztói tudatossággal érhető el, ám ehhez az Európai Uniónak is változtatnia kellene piaci mechanizmusain - mondja Nagy István agrárminiszter a hvg.hu-nak adott interjúban, amelyben beszélt arról is, miért probléma, hogy minden gazda udvarán porosodik egy traktor, miért jó, hogy a magyar vidéken megjelentek a pályaelhagyó értelmiségiek, és milyen akadályokat kellett leküzdenie, hogy belvárosi irodája teraszára költöztesse öt méhcsaládját.

A horizontális célokról jelentő német Renew-politikus, Ulrike Müller szerint 2023-tól megfelelési alapúról teljesítményalapúvá válik a rendszer, ugyanis a zöld célok eléréséhez ezek az incentívák jelentik a kulcsot. A 2022 elejéig aláírandó, 2023-ban életbe lépő megállapodás többet fordít az EP Zöld Megállapodásának céljainak elérésére, a pénzek egyharmadát fenntartható vidékfejlesztésre szánja, több támogatást ad a fenntartható (kis)gazdálkodásoknak és ügyel a biodiverzitásra.

Az új KAP emellett nagyobb igazságosságot is ígér. A direkt támogatások 10 százaléka társadalmi kiegyenlítődési célokkal a kis- és közepes gazdálkodókhoz kerül, a kifizetéseket az EU-s munkajogi törvényeknek való megfelelésekhez kötik, emellett 3 százalékot exkluzívan a fiatal gazdákra szánnak, és most először a nemek közti egyenlőség jegyében a női gazdákat is külön támogatják.

Az EU azt várja, hogy az új KAP növeli a blokk alkuképességét, piaci alapon motiválja a termelőket, illetve évi 450 millió eurós tartalék is keletkezik esetleges krízisintervencióra. Emellett a klímaváltozás sújtotta borszektor is külön támogatást kap.

Szerzőnk Strasbourgból tudósít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!