szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jegybankelnök az egyik kormányközeli lapban újságolta el, milyen az eredményes védekezés, ha az MNB is társul ehhez.

A járvány sikeres magyarországi kezelése a korábbi évtized eredményeire, a határozott kormányzati intézkedésekre és az MNB pénzügyi forrásainak célzott mozgósítására épült – írta Matolcsy György jegybankelnök a kormányközeli Magyar Nemzet oldalán megjelent írásában. Ebben azt is kiemelte, hogy válságkezelés újabb bizonyítéka annak, hogy a sikerhez szuverén kormányra és önálló jegybankra van szükség. „Egy nemzeti jegybank képes az adott válság sajátosságait célzott eszközökkel kezelni, amire egy általános eszközöket használó központi bank, így az Európai Központi Bank, nem képes” – jegyezte meg.

Mindez azért is érdekes, mert Matolcsy korábban csak közepest adott a kormány válságkezelésére.

Matolcsy György csak közepest adott a kormány válságkezelésére

A magát sokadik alkalommal átvertnek gondoló vezető és az "elhagyott barát" összecsapása. Ahogy annak idején Simicskára, immár Matolcsy Györgyre sincs szüksége Orbán Viktornak. Vélemény.

A jegybankelnök a továbbiakban felsorolta a jegybank legfontosabb lépéseit a 2013–2021 közötti időszakból, köztük az MNB nyereségessé tételét 2013-ban, a hitelkiszáradás felszámolását, az alacsony kamatkörnyezet kialakítását, a banki források pénzpiacra terelését. Továbbá említést tett arról is, hogy a jegybank lépéseivel nagyságrendileg javította a költségvetés helyzetét, jó időzítéssel forintra váltotta a svájcifrank-hiteleket, és finanszírozta a hitelalapú válságkezelést.

Matolcsy György rámutatott: idén és tavaly a jegybank mintegy 11 ezermilliárd forinttal járult hozzá a magyar válságkezeléshez. A GDP-arányos jegybankmérleg 26 százalékról 49 százalékra nőtt, de volt mozgástér, mert az a korábbi hét évben 40 százalékról csökkent majdnem a felére.

Az elmúlt két évben a nemzeti jegybank lépéseinek többsége olyan célzott válságkezelési intézkedés volt, amelyeket a kormány egyedül nem lett volna képes meghozni – fogalmazott. Kiemelte a hitelmoratórium kidolgozását, az NHP Hajrá hitelprogramot, a nagyvállalati hitelek fedezetként történő befogadását, a felügyeleti lépéseket, továbbá a Növekedési kötvényprogramot.

A jegybankelnök úgy összegzett, hogy a független, de a kormányzattal és a bankrendszerrel stratégiai szövetségben működő magyar nemzeti jegybank a 2013–2019 között konjunktúrában, majd a 2020–2021 közötti válságkezelésben megmutatta, hogy „mit ér, ha egy jegybank független és önálló, de nemzeti szívvel és aggyal hozza meg döntéseit”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!