szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az orosz valuta azután indult el a lejtőn, hogy kiderült, kizárják az ország bankjait a SWIFT rendszerből.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A rubel 30 százalékkal esett az amerikai dollárral szemben, miután az Európai Unió, az USA és a szövetségeseik megállapodtak arról, hogy több orosz bankot is kizárnak a nemzetközi pénzügyi tranzakciókhoz elengedhetetlen SWIFT rendszerből – írja a BBC.

Vasárnap az orosz központi bank nyugalomra szólított fel, mivel attól tartanak, hogy a bankokat megrohanják az ügyfelek.

A SWIFT rendszerből való kizárás nagyon érzékenyen érinti Oroszországot, mivel nagymértékben függ tőle a kulcsfontosságú olaj- és gázexportja miatt. Ráadásul az orosz központi bank eszközeit is befagyasztották, ami korlátozza az ország lehetőségét, hogy hozzáférjen tengerentúli tartalékaihoz.

Az orosz export komoly fennakadását okozhatja a SWIFT-ből való kizárás

Az olajtól a fémeken át a búzáig az új nyugati szankciók súlyos mértékben alááshatják Oroszország nyugati exportját - vélik kereskedők és szakértők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!