szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kormány az Oroszországgal szemben hozott szankciók értelmében hozta meg a döntést, amely Roman Abramovics orosz oligarcha egyik gépét is érinti. A tilalom megszegése büntetést von maga után.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ezek a gépek nemcsak nem szállhatnak fel, de bármilyen szolgáltatás nyújtása bárhol a világban – így Oroszország területén is – pénz- vagy akár börtönbüntetéssel jár. Karbantartás elvégzése, üzemanyaggal való feltöltése, vagy alkatrészek szállítása is sérti a vonatkozó amerikai szankciós szabályt – fogalmaz a washingtoni kereskedelmi minisztérium közleménye.

A listán orosz légitársaságok – így az Aeroflot – repülői is szerepelnek, és rajta van Roman Abramovics orosz oligarcha egyik Gulfstream típusú magángépe is. Gina Raimondo kereskedelmi miniszter közölte, nem engedik meg, hogy orosz vagy fehérorosz vállalatok, illetve oligarchák büntetlenül használhassák ezeket a gépeket.

A szabályozás minden olyan gépre vonatkozik, amelyek 25 százaléknál nagyobb arányban amerikai eredetű, és Oroszországba szálltak velük Ukrajna február 24-i orosz lerohanása után. Az intézkedés célja gyakorlatilag az, hogy ezekkel a gépekkel – akár külföldi segítség révén – ne lehessen Oroszországból elrepülni, még inkább elszigetelve az agresszort a globális gazdaságtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!