szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hónap elején az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada és Ausztrália is behozatali tilalmat rendelt el az orosz kőolajra, miután a Kreml csapatai február 24-én megtámadták Ukrajnát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Lengyelország lépéseket fog tenni az orosz olajimport felmondásáért az év végéig – jelentette ki Mateusz Morawiecki (képünkön) miniszterelnök. A lengyel kormányfő egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy országa, amely az elmúlt hetekben csökkentette függőségét az orosz olajtól, le fog szokni az orosz energiaforrásokról, és egyúttal megtiltotta az orosz szén behozatalát is. Ezen utóbbival kapcsolatban azonban meg kell említeni, hogy ezt a szankciót a többi Európai Uniós tagállamnak is el kell fogadnia, és csak az után léphet életbe.

Morawieczki hozzátette, hogy májusban csökkenteni kívánja a gázimportot, és felszólította a többi európai országot, hogy kövessék példáját. A lépés azután történt, hogy Németország ma „alacsony készültségi fokozatot” léptetett életbe a földgázszállítások tekintetében, mivel attól tartanak, hogy Oroszország leállíthatja azokat, ha nem fizetnek rubelben.

A hónap elején az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada és Ausztrália is behozatali tilalmat rendelt el az orosz kőolajra, miután a Kreml csapatai február 24-én megtámadták Ukrajnát.

Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:

A Pentagon szerint félrevezetés az orosz kivonulás, Zelenszkij kártérítést ajánlott fel azoknak, akik a háború miatt elvesztették ingatlanjukat - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Az amerikai védelmi minisztérium nincs meggyőződve az oroszok jószándékáról, az ukrán elnök pedig minden egyes elvesztett négyzetméterért kárpótlást ígér az ukrán ingatlantulajdonosoknak. Kövessék ma is percről percre tudósításunkat a háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Putyin szakácsától Darth Vaderig - kik azok az orosz oligarchák, akiket szankciókkal sújtottak?

Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta a Nyugat több hullámban rótt ki személyes szankciókat szupergazdag orosz üzletemberekre, azt remélve, hogy ők majd nyomást gyakorolnak Vlagyimir Putyinra, és a békekötésre kapacitálják az orosz elnököt. Hogy ezek a személyre szabott korlátozások mennyire képesek arra, hogy megsürgessék a háború végét, arról megoszlanak a vélemények - több oligarcha már évekkel ezelőtt feketelistás lett a Krím 2014-es annektálására válaszul, de ez Putyin külpolitikáját, mint látható, nem térítette el. A szankcionálás attól még jócskán folytatódhat, mindenütt megvannak a listák a következő, potenciális nevekkel - mi most összeszedtünk bő tucatot azok közül, akiket már satuba fogott az USA, az EU vagy Nagy-Britannia.