szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre egyetlen gázvásárló partner sem biztos abban, mit kéne tennie.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Csütörtökön, a későbbiek folyamán adhat tájékoztatást annak részleteiről Oroszország, hogy miképpen kellene március 31-től rubelben fizetnie az orosz gázért a "barátságtalannak" minősülő országoknak, mondta a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov.

Vlagyimir Putyin telefonon már felhívta ezügyben Olaf Scholz német kancellárt és Mario Draghi olasz miniszterelnököt szerdán, de a kép ezzel sem lett tisztább. Miután Scholz a művelet írásos tisztázását kérte az orosz elnöktől, Putyin közölte, hogy az európai kifizetések érkezhetnek euróban is a Gazprom Bankhoz, mely majd rubelre váltja azokat. Draghi is azt nyilatkozta a telefonhívás után, hogy ha jól érti, továbbra is lehet euróban és dollárban is fizetni, a valutaváltás pedig az oroszok belügye.

Mindenesetre Magyarország is de facto barátságtalan ország Oroszország szemében, mert megszavazta a háborús szankciókat. Orbán Viktort ugyanakkor Putyin külön még nem kereste meg a rubeles fizetéssel kapcsolatban.

(BBC)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!