Még ma felfedhetik az oroszok a rubeles gázpénzfizetés részleteit

Egyelőre egyetlen gázvásárló partner sem biztos abban, mit kéne tennie.

  • hvg.hu hvg.hu
Még ma felfedhetik az oroszok a rubeles gázpénzfizetés részleteit

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Csütörtökön, a későbbiek folyamán adhat tájékoztatást annak részleteiről Oroszország, hogy miképpen kellene március 31-től rubelben fizetnie az orosz gázért a "barátságtalannak" minősülő országoknak, mondta a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov.

Vlagyimir Putyin telefonon már felhívta ezügyben Olaf Scholz német kancellárt és Mario Draghi olasz miniszterelnököt szerdán, de a kép ezzel sem lett tisztább. Miután Scholz a művelet írásos tisztázását kérte az orosz elnöktől, Putyin közölte, hogy az európai kifizetések érkezhetnek euróban is a Gazprom Bankhoz, mely majd rubelre váltja azokat. Draghi is azt nyilatkozta a telefonhívás után, hogy ha jól érti, továbbra is lehet euróban és dollárban is fizetni, a valutaváltás pedig az oroszok belügye.

Mindenesetre Magyarország is de facto barátságtalan ország Oroszország szemében, mert megszavazta a háborús szankciókat. Orbán Viktort ugyanakkor Putyin külön még nem kereste meg a rubeles fizetéssel kapcsolatban.

(BBC)

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?