Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az Egyesült Királyság nullára csökkenti az Ukrajnából származó árukra vonatkozó vámokat, a két ország között fennálló szabadkereskedelmi megállapodás keretében minden kvótát megszüntetnek – írja a brit kormány a hétfő esti közleményében.
Boris Johnson brit miniszterelnök az április eleji kijevi látogatása során tett ígéretet a vámok csökkentésére, hogy támogassa Ukrajna gazdaságát a háború okozta válság átvészelésében.
A legfontosabb ukrán exportcikkek, többek között az árpa, a méz és a baromfi vámjainak eltörlése segíteni fogja az ukrán vállalkozásokat és termelőket – írják.
A brit kormány szerint a vámintézkedések az Ukrajnának nyújtott széles körű brit gazdasági támogatás részét képezik, beleértve egy 1 milliárd font értékű hitelgaranciát is.
Ezenkívül az Egyesült Királyság bejelentette az olyan termékek és technológiák exporttilalmát is, amelyeket Oroszország az Ukrajna elleni háborújában használhat. A közlemény szerint az olyan termékek tartozhatnak ezek közé, mint a lehallgató és megfigyelő berendezések. Ezzel bezárulnak a meglévő kiskapuk, hogy Oroszország ne vásárolhasson ilyen árukat az Egyesült Királyságtól – írják.
A múlt héten az Egyesült Királyság azt is bejelentette, hogy megerősíti az Oroszországgal szembeni jelenlegi szankcióit, és bővíti az importtilalom és a megemelt vámok alá eső termékek listáját. Többek között új importtilalmat alkalmaz az ezüstre és a fatermékekre, és 35 százalékponttal növeli a vámokat olyan termékekre, mint a gyémántok és a gumi.