Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A Nyugat által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók globális válságot "provokálnak" – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön egy gazdasági kérdésekkel foglalkozó találkozón. A CNN híre szerint Putyin arról beszélt az Oroszországot sújtó szankciók apropóján, hogy
szerzőik, akiket rövidlátó, felfújt politikai ambíciók, a ruszofóbia vezérel, nagyobb mértékben saját nemzeti érdekeiket, saját gazdaságukat, polgáraik jólétét sújtják."
Ezt főleg az európai infláció erőteljes növekedésében látjuk – mondta Putyin. Az orosz elnök szerint a Nyugat "szankciós megszállottságának" folytatása elkerülhetetlenül a "legnehezebb, legmegoldhatatlanabb következményekhez" vezet az Európai Unió, valamint a világ legszegényebb országai számára.

"A felelősség ezért teljes mértékben a nyugati országok elitjét terheli, akik készek feláldozni a világ többi részét, hogy megőrizzék globális dominanciájukat" – mondta. Putyin hozzátette, hogy Oroszország megbirkózik a nyugati szankciók által kiváltott külső kihívásokkal, és az országban lassul az infláció. Erre példának azt hozta, hogy
a heti áremelkedés már 0,1 százalékra csökkent, ami már közel van ahhoz, amely megfelel az orosz jegybank inflációs céljának".