szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szerződési feltételekben szerepel, hogy minden kormányzati adót áthárítanak az utasokra, még akkor is, ha a foglalásuk után vezették be. Nem Magyarország az első, ahol ezt szinte azonnal meg is tették. Magyarországon viszont azonnal ráküldte a kormány a cégre a fogyasztóvédelmet.

Fogyasztóvédelmi vizsgálatot kapott a nyakába a Ryanair, alig fél órával azután, hogy a gazdaságfejlesztési miniszter ennek szükségességéről beszélt, válaszul arra, hogy a légitársaság áthárítja a fogyasztókra a kormány által kivetett "extraprofitadó" 10 eurós összegét jegyenként. Előzőleg a Ryanair ráadásul keresetlen szavakkal illette az "extraprofitadót". A társaság korábban arra kérte a magyar kormányt, hogy törölje el azt, mert mint fogalmaztak, több, mint hülyeség, hogy a magyar kormány extraprofitadót vet ki a légiiparra, amikor a szektorban nem létezik nyereség.

Ráereszti a fogyasztóvédelmet a kormány a Ryanairre az "extraprofitadó" áthárítása miatt

Elfogadhatatlannak tartja a magyar kormány, hogy a Ryanair áthárítja az extraprofitadót az utasokra. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter ezért fogyasztóvédelmi vizsgálatot kezdeményezett.

A megfogalmazás alapján úgy tűnhet, hogy a magyar kormánnyal dacolnak, amely korábban erősen fogadkozott, hogy nem engedi a megadóztatott társaságoknak, hogy áthárítsák a terhet a fogyasztókra, de korábban máshol is ugyanúgy járt el a társaság:

hiába vetettek ki például pluszadót a légitársaságokra a belgák is, a Ryanair ott is ugyanúgy áthárította a jegyvásárlókra a költségeket, mint ahogy Magyarországon.

Belgium még április 1-jén vezette be az új adónemet. Az 500 kilométer alatti távolságú utakra 10 eurós, az Európán kívüli utakra pedig 2-4 eurós sarcot vetettek ki minden induló utas után. A Ryanair ezt azonnal ráterhelte azokra az utasokra is, akik még az adó bevezetése előtt vették meg jegyüket. Azt sem várták meg, hogy eredménye legyen a belga légiközlekedési szövetség felvetésének, ami jogtalannak nevezte, hogy az adónem bevezetésénél nem a foglalás időpontját vették alapul, hanem a járat indulását.

Ryanair: „Több, mint hülyeség" a légitársaságok extraprofitadója

Kiderültek a kormány által kivetett "extraprofitadók" részletei. A kormányrendelet rögzíti a repülőjegyekre kivetett új, kétféle tarifát alkalmazó adót, a csaknem duplájára emelt cégautóadót és kiderül az is, hogy a Revolut-jellegű utalások után is fizetni kell ezután.

Az ír fapadost ez cseppet sem zavarja, jogászai ugyanis úgy tűnik, minden eshetőséget figyelembe vettek, amikor megfogalmazták az utazási szerződés feltételeit. Ezek között ugyanis konkrétan szerepel, hogy bármilyen adót is vezessen be bármilyen kormány, azt mindenképp megfizettetik az utasokkal:

Önnek meg kell fizetnie minden kormányzati adót (beleértve, de nem kizárólagosan a légiforgalmi adót), amelyet a jegy ára tartalmazhat. (...) A kormányzati adók folyamatosan változnak és a foglalást követően is bevezethetők. Ha valamely kormányzati adó a foglalást követően kerül bevezetésre vagy annak összege nő, indulás előtt meg kell fizetni az új adót (vagy a különbözetet)

– olvasható a társaság honlapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!