Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Sajnos nem tudjuk kivonni magunkat a globális folyamatok hatása alól – magyarázta a gazdaságfejlesztési miniszter a 400 forintos euróárfolyam okait, a magyar kormány és a jegybank felelősségéről egy szót sem ejtve. Az elemzői vélemény szerint a külső okok mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a kormány több lépése nem tűnik befektetőbarátnak, a kiigazító csomag nem elég, és az MNB-től is tempósabb szigorítást vár a piac.
Hétfőn története során először átlépte a forint az euróval szembeni 400-as határt, már 402,8 forintba is került egy euró a délutáni mélypontján, és ugyan kedd reggel legalább az alá visszatért, 398-399-ig, ezt már a kormány sem hagyta szó nélkül. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy háttérbeszélgetésen, amelyről a Portfolio számolt be, arról beszélt, szerinte mi a gyenge árfolyam oka:
„Sajnos a globális folyamatok hatása alól Magyarország sem tudja kivonni magát” – összegzett a miniszter, aki a tudósítás alapján olyan apróságokat nem említett, mint hogy a forint sokkal jobban gyengült az elmúlt időkben, mint a régiónk több más devizája, és hogy a nemzetközi tényezők mellett nagyon sok esetben olyankor esik egy nagyot az árfolyam, amikor annak egyértelmű magyar politikai oka van.
Nagy Márton azt is elmondta: szerinte a nyáron megállapodik a kormány és az EU a kohéziós alapról, őszre pedig a helyreállítási alapok forrásairól is. De igazán akkor erősödhetne a forint, ha vége lenne a háborúnak – tette hozzá.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője kicsit másképp látja az esés okait. Ő azt írta a forint gyengülésének okairól: valóban van sok nemzetközi oka az esésnek – sokan a globális gazdasági lassulástól, a magas inflációtól, továbbá a kínai járványhelyzet kezelésétől tartanak, az ellátási láncok problémái és alapanyagok, nyersanyagok drágulása csak tovább rontja a helyzetet –, de van magyarországi probléma is. Ezt finoman úgy fogalmazta meg, hogy
a piaci szereplők szerint néhány külpolitikai lépés nem tűnik befektetőbarátnak.
Emellett az elemző szerint részben a költségvetési hiány okoz problémát, ugyanis befektetők által vártnál jóval nagyobb költségvetési kiigazítás kell ahhoz, hogy a beígért kormányzati deficitcél teljesüljön. Továbbá a magyar jegybank ugyan kamatemelési ciklusba kezdett, de a piac szerint tempósabban kellene szigorítani.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.