szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Földi László-féle alapítvány bejelentést tett a fogyasztóvédelemnél a légitársaság közleménye miatt.

A Védett Társadalom Alapítvány (VDTA) Budapest Bizottsága feljelentette a Ryanairt a fogyasztóvédelemnél, mivel szerintük a légitársaság a weboldalán megtévesztő üzeneteket jelenít meg a magyarországi fogyasztók számára, amiben letagadja saját díjemelését.

A Földi Lászó által gründolt és bevallottan a nyílt társadalom ellen indított alapítvány a Ryanair és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter közti extraprofitadós vitába szállt be, az utóbbi oldalán.

A legutóbbi fejlemény az volt, hogy a Ryanair visszamenőleg behajtott 10 eurót azoknál az utasoknál, akik július 3. után repülnek, opcionális, ingyenes lemondással. Magyar Nemzet pénteken azt írta, hogy az érintett utasok 60 százaléka élt a pénzvisszatérítés lehetőségével, a légitársaság azonban még aznap pontosított: szerintük százból mindössze három ember kérte vissza a jegyárat, az újság információi pedig „hamisak és nyilvánvalóan koholtak.

Közleményükben leírták: Nagy miniszternek bocsánatot kellene kérnie a magyar családoktól, amelyeknek emiatt az idióta sarc miatt magasabb jegyárat kell fizetniük. Majd ezt a közleményt a Ryanair a magyar oldalán elhelyezte. Ezzel a közleménnyel van problémája a Védett Társadalom Alapítványnak.

A Ryanair minden utasát tájékoztatja Nagy Márton „idióta adójáról"

Múlt héten a Magyar Nemzet azt írta, hogy az érintett utasok 60 százaléka visszaváltotta jegyét az utólag kivetett különadó miatt, a Ryanair pontosítása szerint ez az arány 3 százalék. Magyarországi weboldalukon az erről szóló közleményt szemmagasságban helyezték el.

A VDTA azt állítja a hétfői közleményében, hogy az extraprofitadó „a földi utaskiszolgálást végző cégeket terheli, a Ryanair számára legfeljebb közvetett költségként jelentkezhet. Ezt a Ryanair is nagyon jól tudja, mert a magyar adó egyáltalán nem újdonság, hanem Európa több országában régóta bevett adónem, amelynek beszedésétől Magyarország eddig eltekintett”.

Az alapítvány azt is hozzátette, a „Ryanair tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot valósít meg azzal, hogy a weboldalán azt a hamis látszatot kelti, mintha a fogyasztókra kivetett díjemelés nem a Ryanair saját üzleti döntése lenne, és az extra díjat a vállalat kénytelen volna felszámítani nekik”.

A kormány egyébként a repülőjegyeket adóztatta meg. A kormányrendelet szerint utasonként 3900 forintot kell fizetni, ha ha az utas végső úti célja az Európai Unió, Nagy-Britannia, Észak-Íroszrszág, valamint Albánia, Andorra, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Izland, Koszovó, Liechtenstein, Moldova, Monaco, Montenegró, Norvégia, San Marino, Svájc, Szerbia és Ukrajna. Végső úti céllal más országokba repülő utasonként 9750 forint a hozzájárulás mértéke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!