szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kompromisszum már július 10-ére megszülethet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Helyreállhat a Kalinyingrádot ellátó, Litvánián keresztül érkező orosz áruforgalom, amit a balti állam az Oroszországgal szembeni uniós szankciók értelmében akadályozott az elmúlt két hétben – derül ki a Guardian cikkéből.

A Reuters forrásai szerint közel a kompromisszum a kérdésben, mivel uniós tisztviselők arról tárgyalnak, hogy kivegyék a területet a szankciók hatálya alól, persze ez csak akkor történhet meg, ha az EU-tagállam Litvánia is hajlandó lesz elengedni a kérdéssel kapcsolatos fenntartásait.

A portál szerint igen nehéz helyzetbe lavírozta magát az Európai Unió azzal, hogy egyszerre próbálnak következetesen kitartani a szankciók fenntartása mellett és elkerülni az oroszokhoz fűződő viszonyuk további romlását.

A Németország által is felkarolt kompromisszumos terv célja az EU és Oroszország közötti egyik konfliktus megoldása lenne, a sokból.

Ha nem sikerül megoldást találni a helyzetre, Litvánia attól tart, hogy Oroszország megkísérelne katonai erővel folyosót vágni magának Kalinyingrádig, ez pedig óhatatlanul összeütközést eredményezne az országban tartózkodó német csapatokkal is.

Ráadásul, ha a Kalinyingrád miatti vita eldurvulna, Oroszország nyomásgyakorlási céllal korlátozhatná az Európába áramlő földgázexportját, ami igen érzékenyen érintené az orosz gázimportnak alaposan kitett német gazdaságot.

A tárgyalásokra rálátó egyik forrás szerint Európának be kell látnia, hogy Kalinyingrád Moszkva számára „szent és sérthetetlen” és ebben a kérdésben „Putyin erősebb lapokkal rendelkezik nálunk, így érdekünkben áll a kompromisszumos megoldás” – állította a forrás utalva arra,

a tárgyalások nem feltétlenül az EU szája íze szerint fognak alakulni, de a megállapodás július 10-re megszülethet, akár már a jövő héten bejelenthetik.

Kalinyingrád, a második világháború után Németországtól elcsatolt, eredetileg Königsberg nevet viselő város több szempontból is kulcsfontosságú Oroszországnak. Egyfelől felbecsülhetetlen stratégiai jelentőséggel bír, hiszen a NATO vonalak mögött fekszik, és innen könnyen támadhatók a dél-lenygelországi területek, valamint egy szűk szárazföldi folyosó elfoglalásával gyorsan elszigetlehetővé válnának a balti államok is. Ennek megfelelően az oroszok az atomarzenáljuk egy része mellett a balti tengeri flottájukat is Kalinyingrádban állomásoztatják. Az elrettentési potenciál fenntartása érdekében pedig létfontosságú Moszkvának, hogy biztosíthassa Kalinyingrád ellátását.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Egymilliárd font értékben nyújtanak katonai segítséget a britek Ukrajnának, az olajfinomítóért folynak a harcok Liszicsanszkban - a háború csütörtöki eseményei

Az Egyesült Királyság a most felajánlott összeggel lényegében megduplázza az ország Ukrajnára fordított katonai kiadásait. A brit védelmi minisztérium információi szerint az ukrán fél részéről az ellenség kifárasztására irányuló, halogató harci taktikák válnak a hadjárat meghatározó elemévé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!