szerző:
Tetszett a cikk?

8,6 százalékos inflációt mért az eurózónában az Eurostat.

Az egy hónappal korábbi 8,1-ről 8,6 százalékosra gyorsult az eurózóna inflációja júniusban – közölte az Eurostat. Már a korábbi adat is a legmagasabb infláció volt, amióta 1999-ben létrejött az eurózóna, így a mostani is történelmi rekordot jelent.

A legdurvábban az energiaárak szálltak el, azok most átlagosan 41,9 százalékkal magasabbak, mint tavaly ilyenkor voltak. Ahogy azt már bemutattuk, ez az egyetlen, amit Magyarországon mesterségesen alacsonyan tart a kormány (tőlünk még csak májusi adat van, akkor 7 százalékos volt az éves energiaár-emelkedés), minden más tételben viszont sokkal alacsonyabb az euróövezeti infláció, mint nálunk. Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek együtt 8,9 százalékkal drágultak az EU-ban júniusban, míg Magyarországon még a májusi adatok szerint 15,2 százalékkal. Az ipari termékek ára 4,3 százalékkal nőtt, míg nálunk egy hónappal korábban 9,5-tel, a szolgáltatásoké pedig 3,4 százalékkal, itt 8,8 volt a magyar adat.

Az is jól látszik a számokon, hogy az eurózóna inflációját a balti államok húzzák fel nagyon és Közép-Európában sem túl jó a helyzet, a kontinens nyugati felének nagy részén azért legalább 10 százalék alatt van az infláció. A magyar adatot jövő héten adják ki, egyelőre csak annyit lehet tudni, hogy egy hónapja 10,7 százalék volt, és óriási meglepetés volna, ha ennél kisebb számot kapnánk.

Két országa van az eurózónának, ahol már lassult az infláció: Németországban 8,7-ről 8,2 százalékosra, Hollandiában pedig 10,2-ről 9,9-re.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Hogy lehet máshol sokkal kisebb az infláció, ha egyszer nincs náluk árstop?

Miközben azt hallgathatjuk, hogy a háború miatt jár az egekben az infláció, és máshol sem jobb a helyzet, a számok azt mutatják, hogy már 2021 végén is az EU egyik legnagyobbja volt a magyar drágulás, és most is sokkal rosszabbul állunk a nyugatiaknál. Az olcsó energia annyira elég, hogy a régiónkhoz képest elviselhetőnek tűnjön a magyar infláció, és nőjön az esélye annak, hogy még akkor is nagy legyen az itteni drágulás, amikor Európa legtöbb más helyén már visszatér a nyugodt időkben megszokott szintre.