szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Viszonylag stabilan 400 alatt marad az euróárfolyam.

Nem alakul rosszul a forint napja, a magyar fizetőeszköz viszonylag stabilan a 400-as szint alatt mocorog az euróval szemben.

Az nem váratlan, hogy az éjjelt kilengések nélkül abszolválta, ám az utóbbi hónapokban megszokottá vált, hogy nagyjából reggel hét körül az addigi nyugalom felborul, és menetrendszerűen jön egy nagyobb szakadás. Kedden ez elmaradt: a 398-as éjszakázó szint ugyan reggel hét felé közelítve ismét remegni kezdett, és megint gyengülésnek indult a forint, de nem igazán jelentős mértékben. Fél nyolc környékén alulról ugyan megnyalta a 400-as szintet, de tovább már nem vadult a magyar valuta árfolyama, és hamarosan visszanyugodott – dél felé közeledve is nagyjából stabilan tartja a 398,7-es szintet. Ami persze még mindig nagyon magas, de az idei euróárakat tekintve nem extrém.

Az Erste Bank arra mutat rá az elemzői kommentárjában, hogy a devizaárfolyamok alakulásánál – pláne egy kicsi, nyitott gazdaságú országban –, fontos tényező, hogy hogyan állunk a külföldideviza-ellátottság kérdésében. Ha több devizát termelünk, mint amennyit elfogyasztunk, akkor általában erősödni szokott az adott fizetőeszköz, ha más paraméterek nem változnak.

Itt vannak az első törvényjavaslatok, melyekkel kiengesztelné a kormány az Európai Bizottságot

Közbeszerzésre kötelezik a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, a pénzügyőrök segítik majd az OLAF-ot.

Erre azért mutattak rá, mert, mint ismert, az Európai Bizottság a minap nyugtázta a magyar kormány vállalásait, melyeket a befagyasztással fenyegetett 3000 milliárd forintnyi EU-s pénz megmentése érdekében tett, és a kormány be is nyújtotta az első törvénycsomagot a parlament elé. Vagyis elindult az elvárt törvénykezési folyamat, amelynek november 19-ig be kell fejeződnie. Elég valószínűtlennek tűnik, hogy a kormány nem teljesíti a vállalásait, ha pedig minden rendben halad, akkor a jövő év február-március hónapjaitól akár jelentős európai pénzáram indulhat Magyarország felé. Vagyis annak a valószínűsége, hogy a fent említett devizaegyenlegünk javulni fog, jelentősen növekedett. Ez pedig forinterősítő tényező.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!