szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Némi erősödést mutatott a forint hétfő délután a korábbi nagy zuhanáshoz képest, de a lendület akadozik.

Némi erősödést mutatott a forint hétfő délután, nem sokkal azt követően, hogy az MVM bejelentette, halasztott fizetésről állapodott meg a gázszállításért a Gazprommal. A nap során az euróval szemben újabb történelmi mélypontra, 425,8-es árfolyamra süllyedt magyar deviza rövid idő alatt négy forinttal, hajszállal 421 alá erősödött, de nem tudta átlépni a 420-as lélektani határt.

A dollárral szemben jobb teljesítményt nyújtott: a 435-ös szintről majdnem 7 forinttal, közel 428-ig erősödött, itt ez volt a határ, ahonnan visszapattant.

A forint a más nagyobb devizákkal szemben is erősödést mutatott a délutáni órákban: a brit fonttal szemben 489-ről 484-ig erősödött, a svájci frank esetében pedig a 440-es szintről jött fel 434-ig.

A forint általános gyengélkedését többek között annak tulajdonítják, hogy még mindig függőben van az EU-pénzek jelentős részének utalása, hogy az MNB úgy döntött, nem emeli tovább az alapkamatot, illetve a nagy devizaigény – amire a dráguló importenergia és energiahordozók kifizetése miatt van szükség, és ami jelentősen rontja a fizetési mérleget. Az MVM által bejelentett fizetési halasztás – ami a gázár egy bizonyos küszöbérték feletti részére vonatkozik – a legutóbbira lehet némi hatással, a többi gyengítő tényező azonban továbbra is Damoklész kardjaként lebeg a forint felett.

Halasztott fizetésben állapodott meg az MVM és a Gazprom

Az árak kilengése és az energiaellátás biztonsága érdekében két intézkedést jelentett be az MVM Csoport.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

Szó sincs magyar államcsődről, de nagyon kéne a kemény deviza

Az nem jelent államcsődöt, hogy a kormány kifizetési stopot rendelt el a kormányzati szférában, még akkor sem, ha emiatt egyes intézmények késedelmes fizetésbe esnek a beszállítói számláikkal. Fel sem merül, hogy Magyarország ne tudná vagy akarná fizetni a lejáró adósságait – ez jelentene államcsődöt. Ugyanakkor a megborult folyó fizetési mérleg miatt nagy szükség lenne devizabevételekre. A legjobb, ha a kormány minél gyorsabban meg tud állapodni az Európai Bizottsággal, egy jelentős devizakötvény-kibocsátáson most nagyon borsos felárat kellene kínálni.