szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hosszú távú elkötelezettséget erősítették a Gazprom vezérével folytatott megbeszélésen. Az eddig nyugat felől, kerülővel Magyarországra érkező orosz gázt a Török Áramlatba irányítják át az oroszok. Szijjártó Péter alá fogja írni a halasztott fizetésről szóló szerződést is.

Az volt a célom, hogy megbizonyosodjak arról, hogy a Gazprom is hosszú távú együttműködésben érdekelt Magyarországgal, illetve hogy megszerezzem az elkötelezettségüket a hosszútávú együttműködésre velünk

ezzel indokolta Szijjártó Péter külügyminiszter, hogy miért sietett Moszkvába utazni, a Gazprom igazgatójához, Alekszej Millerhez. A miniszter annyira igyekezett, hogy meg sem várta, amíg véget ér az EU energiaügyi minisztereinek prágai informális találkozója, ahol többek között a gázárak mérséklésének lehetőségeiről is szó esett:

Uniós biztos a Moszkvába utazó Szijjártónak: "Ideje tanulni a múlt hibáiból"

Jövő héten ismerteti az Európai Bizottság a gázárak megfékezésére vonatkozó javaslatát - közölte Kadri Simson energetikai biztos Prágában, ahol az EU energiaügyi miniszterei tartottak informális ülést. A biztos üzent Szijjártó Péternek is, aki az ülés vége előtt elrepült Moszkvába, a Gazprom igazgatójához.

A moszkvai látogatásról szóló külügyi közleményben az energiaválsággal kapcsolatos megszokott kormányzati fordulatok (káros brüsszeli szankciók) mellett érdemi információk is szerepeltek, így kiderült, hogy a Gazprom azt a kisebb mértékű gázmennyiséget is a déli Török Áramlat gázvezetékre irányítja át, amely eddig Ausztria felől érkezett Magyarországra. Ezzel Szijjártó szerint “még biztosabbá válik Magyarország energiaellátása”.

A miniszter arról is beszélt, hogy egyedül a Török Áramlaton keresztül zavartalan még mindig a tranzit Oroszország felől. Ráadásul nem is érintik a szankciók, mert szerinte a vezeték tenger alatti csöveit, kompresszorait, turbináit és más fontos elemeit az oroszok gyártották.

Szerinte "a Gazprom megerősítette elkötelezettségét a Török Áramlat hosszú távú működtetése mellett és a magyarországi szállítások hosszú távra tervezhetősége tekintetében is."

Így egészen biztos lehet mindenki abban, hogy Magyarországon semmifajta korlátozásra nem lesz szükség a földgázfelhasználás tekintetében

– mondta. Kiderült az is, hogy csütörtökön aláírják a kedvezőbb, halasztott fizetésről szóló szerződést is a Gazprommal.

Végezetül megerősítette azt is, hogy a magyar kormány a jövőben is ki fog állni amellett, hogy a földgázszállítás és az azzal összefüggő tevékenységek nem kerülhetnek szankciós korlátozások alá.

Borítőképünkön: Szijjártó Péter és Alekszej Miller Moszkvában, a külügyminiszter Facebookján közzétett fotón.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!