szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az OLAF átfogó nyomozás során talált rá több olyan projektre, ahol a szennyvíztisztításra vettek fel uniós összegeket. Most vissza kell fizetni a támogatást, mert nem történt fejlesztés.

Több olyan szennyvízkezelést és vízügyi infrastruktúrás korszerűsítő uniós projektet vizsgált az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), amelyeknél a gyanú szerint visszaéltek az uniós forrásokkal. A Magyarországot is érintő nyomozásban az OLAF nyomozói megállapították, hogy összesen 19,5 millió eurót csaltak ki az uniós adófizetőktől - írja a Telex.

Városnevet nem említve, a magyar ügyben az írta az OLAF, hogy ívóvízminőség-javítást célzó projektnél csaltak. A szervezet bizonyítékai szerint változatlan maradt a vízkezelési technológia, nincs hatása a vízminőségre, pedig ez a finanszírozás alapfeltétele volt. Az OLAF ezért 1,3 millió eurót kér vissza a projektpartnerektől.

„Az OLAF négy vizsgálatot zárt le a víz- és szennyvízlétesítmények korszerűsítési projektjeivel kapcsolatban. A megállapítások a hamis dokumentumok benyújtásától vagy az uniós finanszírozás támogathatósági feltételeinek nem teljesítésétől kezdve a megépített, de soha nem működő tisztítóberendezésekig terjedtek. Az ilyen típusú létesítmények célja a tiszta víz biztosítása, valamint a polgárok és a környezet védelme a szennyeződésektől. Az a tény, hogy az OLAF feltárta ezeket a feltételezett csalásokat, azt jelenti, hogy a pénzek visszakerülhetnek az uniós költségvetésbe, és a polgárok javára, nem pedig a csalók meggazdagodására fordíthatók” – mondta Ville Itälä, az OLAF főigazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Hamarosan kifogyunk az ivóvízből a magyar fiatalok szerint

A magyar fiatalok több mint háromnegyede szerint kifogyunk majd az ivóvízből, harmaduk szerint ráadásul ez hamarosan bekövetkezhet – derül ki a Bayer Barometer 2022 felmérésből. A kutatás azt is megvizsgálta, hogyan viszonyulnak az egészség megőrzéséhez a hazai fiatalok, és kiderült, hogy közel kétharmaduknak van a telefonján valamilyen egészséggel, testmozgással, étrenddel és kalóriák számlálásával kapcsolatos alkalmazás.