szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varga megvétózta az Ukrajnának járó 18 milliárdos uniós támogatást, mire a magyar helyreállítási tervről való szavazás lekerült a napirendről Brüsszelben.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

„Magyarország veszélyes precedensnek tartja, hogy a hazánknak járó uniós források kifizetését más, azoktól teljesen független ügyekhez kössék” – mondta Brüsszelben Varga Mihály, az uniós pénzügyminiszterek tanácskozása után. Varga ezt azt követően mondta, hogy megvétózta az EU Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós támogatását.

Orbán Viktor erről a támogatásról már korábbi, pénteki Kossuth rádiós interjújában azt mondta – és a kormányzati kommunikáció is ezt sulykolja – hogy Magyarország nem tud támogatni olyan Ukrajnának való segítségnyújtást, amit az EU közös hitelfelvételből fedezne, márpedig ezzel a 18 milliárd dollárral ez a helyzet. A kormány azt javasolta, hogy a tagállamok külön, közvetlenül támogassák Ukrajnát egy előre meghatározott összeggel. A miniszterelnök múlt heti interjújában azt mondta: a kormány a 2023-as költségvetésben az erre szánt összeget már el is különítette.

Folytatódik a magyar kormány ámokfutása az EU-ban, nincs döntés az uniós pénzekről

Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.

Varga vétója után a cseh soros elnökség levette a Magyarország helyreállítási tervéről való szavazást. A pénzügyminiszter szerint a magyar helyreállítási terv tartalmát minden tagország támogatja, így év végéig megtörténhet annak hivatalos jóváhagyása. Emlékeztetőül: ha ez a jóváhagyás év végéig nem történik meg, akkor az ország 1600 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást fog elbukni.

Varga szerint „jelentős előrelépés, hogy a Bizottság másfél év után nemcsak pozitívan értékelte a Nemzeti Helyreállítási tervet, hanem lényegében jeles osztályzattal látta el”. A pénzügyminiszter azt mondta, három operatív programnál a bizottság fenntartja a kifizetés felfüggesztésére vonatkozó szeptemberi javaslatát, „annak ellenére, hogy a kormány a Bizottság által kért 17 ügyben maradéktalanul teljesítette a novemberig vállalt kötelezettségvállalásait”.

A közös uniós hitelfelvételről azt mondta, Magyarország már egyszer, a koronavírus alatt belement a közös hitel felvételébe, azonban „rosszak a tapasztalataink, ezért újabb közös hitelben nem kívánunk részt venni”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!