szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányülésről tett ki képet a miniszterelnök, egyben ki is jelölte, kire kell haragudni a benzinár megugrása után.

Olyan nincs, hogy valamiért a kormány legyen a hibás. Ha az ármaximálással sikerül elérniük azt, hogy szinte senki ne akarjon behozni üzemanyagot Magyarországra, cserébe viszont kitörjön a pánikvásárlás, akkor is ki kell jelölni egy felelőst. Orbán Viktor miniszterelnök pedig meg is tette: a Facebookon arról írt, hogy

Az elmúlt napokban a brüsszeli kőolajszankciók hatályba léptek, bekövetkezett az, amitől tartottunk. Mostantól szankciós benzinárak vannak érvényben egész Európában.”

Hogy ez az állítás miért minimum nagyon erős csúsztatás, azt már alaposan elemeztük, még akkor, amikor csak lehetőségként volt szó az ársapka megszüntetéséről. De a közéleti podcastunkban is körbejártuk a témát – pontosabban körbeautóztuk, addig beszélgettünk ugyanis a gazdaság helyzetéről egy autóban ülve, amíg nem tudtunk tankolni.

Benzinhajsza az árstop utolsó napján: a teljes magyar gazdaságot megfejtettük, mire tankolni tudtunk - videó

Kemény fába vágtuk fejszénket közéleti podcastunk legfrissebb epizódjában: autóba helyezett stúdiónkban addig beszélgettünk az árstopokról és általában a gazdasági helyzetről, amíg sikerült tankolnunk. Az adás kis szerencsével tíz perc, nagy balszerencsével több óra is lehetett volna, végül bő egy óra alatt, Budáról indulva Pest másik oldalán tudtunk 95-ös benzint szerezni.

Orbán azt is hozzátette: a benzináron keletkező extraprofitot a rezsivédelmi alapba irányítják. Ebben váratlan fordulat nincsen, már a különadók tavaszi meghirdetésekor ez volt a szabály. A különadót a Brent és az orosz olaj árának különbözete alapján számolják ki, a kulcsa előbb 25 százalékos volt, majd augusztustól 40 százalékosra felemelték. Az energiaszektorból nagyjából 300 milliárd forint többletbevételre számítanak, ennek a döntő részét a Mol fizeti. Mivel az orosz olajat sokan már nem akarják venni, az Ural ára jóval a Brenté alatt van, a Mol finomítói marzsa pedig még tovább nőhet most, hogy el lehet adni a piaci áron is. Azaz amikor a miniszterelnök azzal áll elő, hogy az extraprofitból majd be kell fizetni a költségvetésbe, akkor újdonságot nem árul el, de legalább megpróbál az EU mellett a Molra is áttolni valamennyit a felelősségből, és megmutatni, hogy a kormány, amely tönkreverte az energiaszektort, most milyen kedvesen megmenti a népet.

Változást az hozhat, ha bejön, amit az Index prognosztizál: a portál úgy tudja, a kormányülésen arról is dönthetnek, hogy drasztikusan felemelik még a mostani 40 százalékról az olajcégek különadóját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

Ársapka már nincs. De mikor lesz benzin?

Attól még, hogy megszüntették a két kiválasztott üzemanyag hatósági árát, varázsütésre nem áll helyre az ország benzin- és gázolajellátása. A Mol szerint is hetekig tarthat, míg termelési oldalról enyhíteni tudnak a helyzeten, a teljes stabilizálódás pedig hónapokat vehet igénybe. A kormány addig is hárítja a felelősséget, és a káosz okozójaként a saját, felelőtlen intézkedései helyett megint Brüsszelre mutogat.