szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bolgárok – a románokkal, csehekkel és szlovákokkal együtt – már tavaly jelezték, hogy ki fognak szállni a bank finanszírozásából.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Újabb európai ország vonul ki a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) részvényesei közül: Bulgária augusztustól szünteti meg tagságát az orosz bankban. A háború miatt Bulgária már korábban, tavaly szeptemberben is jelezte, hogy ki fog szállni a bank finanszírozásából, azonban a bolgárok csak most tettek céldátumot a kilépési terv mellé.

Bulgária távozása viszont már biztosra vehető: az NBB csütörtökön kapott tőlük hivatalos értesítést, amiben az áll, hogy tagságukat augusztus 15-től szüntetik meg. Korábban Szlovákia és Csehország már távozott a banktól, és Románia is ugyanezt teszi június 9-én. Január végén az NBB részvényeinek 14,46 százaléka volt bolgár és 8,94 százaléka román kézben.

Leminősítették a "kémbankként" emlegetett orosz bankot

Románia, Csehország, Bulgária és Szlovákia a háború kitörése után jelezte, hogy kilép a bankból. Most még lejjebb került a minősítési rendszerben az NBB.

A Nemzetközi Beruházási Bank legnagyobb tulajdonosa Oroszország 45,44 százalékkal, majd Magyarország következik 25,27 százalékkal. Kuba részesedése 2,83 százalék, Mongóliáé 1,8 százalék, Vietnámé pedig 1,26 százalék.

Az 1970-ben alapított NBB nemzetközi pénzintézet fő tevékenységi köre a kis- és középvállalkozások támogatása a bank tagországaiban, valamint a társadalmilag jelentős infrastrukturális projektek finanszírozásában való részvétel.

Az NBB székhelye Budapesten van, a háború kirobbanása óta pedig folyamatosan leminősítik. Magyarország a háború és a leminősítések ellenére sem jelezte, hogy kiszállna a kémbanknak is nevezett NBB-ből.

Hivatalos: Csehország kilép a budapesti orosz „kémbankból"

Januárban távoznak a bank részvényesei közül.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!